Międzynarodowe śledztwo w sprawie działań Platformy Obywatelskiej
The Digital Forensic Research Lab (DFRLab) to z tłumaczenia laboratorium badań kryminalistycznych w zakresie technologii cyfrowej przy Radzie Atlantyckiej. Jest pierwszą tego rodzaju organizacją posiadającą wiedzę techniczną i polityczną w zakresie dezinformacji, technologii łączących, demokracji i przyszłości praw cyfrowych. Projekt powstał w 2016 roku i zajmuje się tworzeniem nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, ale też badaniem i definiowaniem występujących zjawisk, zwłaszcza w zakresie informacyjnym.
Na stronie laboratorium zamieszczono raport powstały w ramach międzynarodowego projektu monitorowania wyborów prowadzonego przez sieć Polish Election Watch. DFRLab zidentyfikował "sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w coś, co Meta (właściciel Facebooka - przyp. red.) określa jako +nieautentyczne udostępnianie+ treści".
"Sieć rozpowszechniała podobne lub identyczne treści partii proopozycyjnych i antyrządowych, często w sposób ukrywający ich koordynację, autentyczność i pochodzenie" - przekazano.
Zaznaczono, że "sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską - główną partię opozycyjną; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający".
Jawna synchronizacja ataków
DFRLab przedstawił hejterską sieć złożoną z co najmniej 29 stron, "z których każda publikuje tę samą treść polityczną". Strony przeważnie zaliczały się do jednej z trzech kategorii na podstawie ich nazw.
"Strony z pierwszej kategorii w swoich nazwach i opisach wyraźnie wyrażały swoje sympatie polityczne oraz często nastroje antyPiS-owskie i antypaństwowe. Strony z drugiej kategorii miały nazwy, które nie miały w oczywisty sposób charakteru politycznego, ale można je było zinterpretować jako polityczne, biorąc pod uwagę ich treść. Do trzeciej kategorii zaliczały się strony o nazwach apolitycznych, choć w większości zamieszczane były te same treści polityczne, co strony z dwóch pierwszych grup" - czytamy w raporcie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Dodano ponadto, iż "niezależnie od nazwy, na wszystkich tych stronach zamieszczano identyczne treści polityczne, sugerując, że najprawdopodobniej zarządza nimi ta sama osoba lub te same osoby".
Na liście stron znalazły się m.in.: SokzBuraka, Solidarni z WOŚP, Nie oglądam TVPiS, Nie oglądam Polsatu, Chcemy delegalizacji PiS, Pycha i Szmal, Emeryci, Renciści i Pacjenci, Solidarni z Lechem Wałęsą, Donald Tusk zrobi porządek czy MEMNEWS.pl.

DRFLab / CrowdTangle
"Tuż przed wyborami w połowie października, ale długo po wstępnych badaniach DFRLab, zdecydowana większość stron w tej sieci – dwadzieścia pięć z dwudziestu dziewięciu, jak widać na powyższym obrazku – zmieniła swoje zdjęcie profilowe na zdjęcie Koalicji Obywatelskiej logo w kształcie serca, które bezpośrednio nawiązuje do kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w 2023 roku. Przed zmianą zdjęć profilowych (od września 2023 r.) na żadnym z nich nie było tego samego zdjęcia profilowego" - dodano.
Cały raport dostępny jest na stronie dfrlab.org.
ag