Gdzie Tusk uczy się angielskiego? "The Independent": UE opłaciła kurs językowy za 21 tys. euro

Kuba Dobroszek
Donald Tusk szlifuje na Malcie swój angielski. Koszt: 21 tys. euro - podał brytyjski dziennik "The Independent". Tusk zaprzeczył na Twitterze.

"I will polish my English" - odkąd Donald Tusk w ten dowcipny sposób odniósł się do swoich umiejętności lingwistycznych, nie cichną dyskusje na temat znajomości języka angielskiego przez byłego premiera.

Brytyjski dziennik "The Independent" poinformował, jakoby Tusk szlifował swoje umiejętności językowe na Malcie. Koszt intensywnego kursu (nawet po kilka godzin nauki dziennie) wynosi według gazety 21 tys. euro i jest w całości opłacany przez UE, która, notabene, gwarantuje każdemu wysokiemu rangą brukselskiemu urzędnikowi pokrycie kosztów dokształcania.

"The Independent" napisał, że angielski Tuska jest "niepewny", a francuski - "nieistniejący".

Były premier zaprzeczył informacjom "The Independent" na Twitterze - był to jego pierwszy tweet od ponad miesiąca. Tusk napisał: "Niestety nie jestem na Malcie. Przygotowuję się do mojej pierwszej Rady w Warszawie. Językowo i merytorycznie. Nie korzystam ze środków UE".

Do informacji brytyjskiego dziennika momentalnie odniósł się szef MSZ Grzegorz Schetyna. - To dobrze, że premier ma możliwość spędzenia czasu na kursie - powiedział minister Monice Olejnik w Radiu Zet, zapewniając jednocześnie, że sam nie musi szlifować języków.

Umiejętności lingwistyczne byłego polskiego premiera od dawna są tematem dyskusji, kpin. Paweł Kowal na łamach "Polski The Times" mówił niedawno: - Skądinąd wiem, że Donald Tusk radzi sobie z językiem obcym całkiem nieźle. Z kolei europoseł Ryszard Czarnecki zauważał, że były szef rządu będzie miał styczność z wieloma głowami państw, a większość z nich również nie mówi doskonale po angielsku.

Problem w tym, że poprzednik Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Herman Van Rompuy płynnie komunikował się nie tylko w języku angielskim, ale również we francuskim i w niemieckim. Stąd liczne porównania, w których Tusk, delikatnie mówiąc, wypada dosyć niekorzystnie.

Donald Tusk oficjalnie obejmie stanowisko szefa RE 1 grudnia. Kadencja będzie trwała 2,5 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
spokojny
„nawet po kilka godzin nauki dziennie”. Łał! Mnożę prze trzy miesiące i wychodzi mi kilkaset godzin łącznie. To tyle ile załapuje uczeń w szkole w ciągu jednego roku nauki. A nawet po kilku latach nauki w szkole jaki jest poziom znajomości języka? W praktyce słaby.

Po to żeby opanować język w stopniu praktycznie dobrym potrzeba 2-3 tysiące godzin. Na bardzo dobry potrzeba 5-10 tysięcy. Takie są fakty i proszę nie podniecać się reklamami i obietnicami szkół językowych. Nawet tych na Malcie.
Wróć na i.pl Portal i.pl