Gigantyczna inwestycja proekologiczna za kilkadziesiąt milionów złotych powstała w Łódzkiem. Tytoniowy koncert JTI przy swoim kompleksie fabrycznym w Starym Gostkowie uruchomił farmę fotowoltaiczną o łącznej powierzchni odpowiadającej ponad 20... pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Huczne otwarcie nastąpiło dzisiaj.
Japan Tobacco International obecne jest w Łódzkiem od 2007 roku. Kompleks fabryczny tytoniowego giganta znajduje się w Starym Gostkowie w gminie Wartkowice (powiat poddębicki). Na przestrzeni prawie 20 lat firma zainwestowała tu ponad 1,3 mld dolarów. Tym razem JTI za 40 mln złotych zbudowało gigantyczną, pierwszą w Polsce farmę PV on-site, czyli instalację fotowoltaiczna, która jest podłączona bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej zakładu.
– Farma fotowoltaiczna, którą dzisiaj uruchamiamy, nie tylko odzwierciedla dążenie JTI do realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także nasze zaangażowanie w polską gospodarkę. Wspiera ona również nasz cel, którym jest osiągnięcie 100 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2040 roku. – zapowiada Vassilis Vovos, wiceprezes wykonawczy i dyrektor finansowy JTI.
Inwestycja – jak podkreśla JTI - zapewnia koncernowi dywersyfikacje źródeł energii. Nowa farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 155.000 metrów kwadratowych (16 hektarów), co odpowiada 22 pełnowymiarowym boiskom do piłki nożnej. Uruchomiona za 40 mln zł instalacja PV składa się z 24.500 paneli solarnych osiągających moc szczytową na poziomie 14 MWp, co wystarczyłoby do pokrycia rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w ok. 2.500 polskich domach. Inwestycja pokryje 21 procent zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do zasilenia wszystkich fabryk firmy w Polsce.
– Nasz kompleks fabryk w Polsce to nie tylko największe centrum produkcyjne JTI na świecie, ale także symbol nowoczesności i zaawansowanych technologii. Od lat inwestujemy w rozwój w Polsce, a dziś stawiamy kolejny krok w kierunku w pełni zrównoważonej produkcji – podkreśla Philip Livingston, starszy wiceprezes ds. globalnego łańcucha dostaw JTI.
Wielkie otwarcie wielkiej fotowoltaicznej farmy
- Firma JTI jest obecna w Polsce od 18 lat i pokazuje, że w ramach tej dojrzałości przechodzi na zieloną stronę mocy – obrazowo podkreślał podczas uroczystości Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Firma JTI mocno wpisała się w nasz region i wzmacnia jego rozwój – dodawała Dorota Ryl, wojewoda łódzki.
- Ogromnie się cieszę, że zrównoważony rozwój i dbałość o czystość naszej planety staje się fundamentem ważnych i kluczowych biznesowych działań prowadzonych przez jednego z największych inwestorów w naszym regionie – chwaliła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
W uroczystości otwarcia udział wzięli także ambasador Szwajcarii Fabrice Filliez, zastępca szefa misji Ambasady Japonii w Polsce Akira Tajima, parlamentarzyści i samorządowcy z powiatu poddębickiego. Inaugurację uzupełnił panel dyskusyjny poświęcony inwestycjom w energię odnawialną i strategii energetycznej pod patronatem ośrodka analitycznego THINKTANK.
JTI należy do Japan Tobacco, które jest notowane na tokijskiej giełdzie papierów wartościowych i w ok. 40 procentach należy do japońskiego ministerstwa finansów. W Polsce grupa JTI posiada największe na świecie centrum produkcyjne i produkuje wyroby tytoniowe dla ponad 70 rynków na świecie. JTI zatrudnia w Polsce 3,5 tys. pracowników, z czego ponad 2 tys. pracuje w czterech nowoczesnych fabrykach zlokalizowanych w Starym Gostkowie.