Już dwa lata temu pisaliśmy, że heraldyk dr Jerzy Michta w książce „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce" stwierdził, iż projekt naszego godła jest plagiatem.
W 1927 roku powstał obecny projekt polskiego godła, czyli Orła Białego. Jego autorem był prof. Zygmunt Kamiński. Wersja z XX-lecia międzywojennego używana jest do dziś. Michta w swojej książce twierdzi, że Kamiński musiał przerysować orła z medalu autorstwa Elisy Beetz-Charpentier. Ta mało znana rzeźbiarka z Francji stworzyła w 1924 roku medal ku czci wybitnego polskiego pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.
Prace ruszyły. Przepisy miały też ujednolicić kolor czerwieni na polskiej fladze oraz usunąć błąd w nazewnictwie, gdzie - nawet w Konstytucji RR - herb określany jest jako godło.
PISALIŚMY O TYM:
Polska flaga do wymiany? Kontrowersje związane z barwą i godłem - rozmowa z prawnikiem z Uniwersytetu Gdańskiego
W ubiegłym roku prace stanęły. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że ustawa nie jest jeszcze gotowa i trwają konsultacje wewnątrz ministerstwa, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na jej wdrożenie.
Gazeta ustaliła jednak, że z programu PiS opublikowanego przed wyborami do Sejmu wynika, iż projekt jest ukończony.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości, w toku wielu uzgodnień i konsultacji środowiskowych, przygotował projekt nowelizacji ustawy o symbolach narodowych.
Nie przegap
Zdaniem „Rzeczpospolitej", termin realizacji projektu został odłożony w obawie przed reakcją elektoratu.
- Zdaniem MKiDN kontrowersje może budzić np. pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi. Chodzi o chorągiew RP, która podobnie jak w okresie międzywojennym miałaby postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami pisze gazeta.
Kolejna kontrowersja dotyczy umieszczenia w herbie Polski krzyża.
Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że zabiegała o to działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna. Proponowała, by na głowie orła pozostała korona bez krzyża, a dodatkowa, z krzyżem, wieńczyła tarczę herbową.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
