Godzina dla Ziemi 2019. O której gasimy światła?
“Godzina dla Ziemi” to manifest, który wyraża sprzeciw wciąż postępującemu wyniszczaniu środowiska. Po raz pierwszy zorganizowano ją w Sydney w 2007 roku. Od tamtej pory każdego roku udział w niej bierze coraz większa liczba miast i instytucji z całego świata. Już w 2010 roku “Godzina dla Ziemi” stała się największą akcją na rzecz środowiska w historii – podaje World Wide Fund, organizator przedsięwzięcia.
Rekordowy udział Polski
“Mamy rekord! W tym roku podczas Godziny dla Ziemi 90 miast zgasi światło! Do akcji dołączą jeszcze 92 instytucje” - na twitterze o polskim udziale w akcji pisze WWF.
Tegoroczna akcja w Polsce odbywa się pod hasłem #nieniszczedomu, jej ambasadorem został Marcin Dorociński. Spot z jego udziałem opublikowany na facebooku zebrał już 350 tys. wyświetleń i wciąż spotyka się z ogromnym odzewem społeczności. Jeżeli wierzyć prognozom: tegoroczna “Godzina dla Ziemi” będzie miała największy zasięg w swojej historii.
Godzina dla Ziemi 2019. Coraz więcej miast i instytucji
Do akcji przyłączają się największe miasta w Polsce. W województwie pomorskim poza tradycyjnym udziałem Trójmiasta w akcji uczestniczą m.in. Słupsk, Chojnice czy Starogard Gdański. Wśród pomorskich instytucji znaleźć możemy: Centrum Handlowe Viktor Gdańsk, Centrum Handlowe Osowa w Gdańsku, Hotel Sofitel Grand Sopot i wiele innych...
Przeciwnicy przedsięwzięcia piętnują symboliczny charakter “Godziny dla Ziemi”. Nagły spadek zapotrzebowania na energię elektryczną może doprowadzić do uszkodzenia systemu, a w konsekwencji do znacznych przerw w dostawie prądu. Ponowne rozkręcenie turbiny w dużej elektrowni jest bardzo długotrwałym i energochłonnym procesem. Mimo to do manifestu “Godziny dla Ziemi” przyłącza się coraz więcej miast i instytucji.
Godzina dla Ziemi 2019. Akcja 30.03.2019
Podczas finału akcji 30 marca o godz. 11:00 na skwerze Hoovera w Warszawie każdy mógł z mównicy opowiedzieć o swoich sukcesach dotyczących ochrony środowiska i tym samym zachęcić innych do podjęcia wspólnych działań. WWF Polska zachęcało również do podpisania apelu skierowanego do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym nawiązuje do artykułu 74 konstytucji RP:
"Zadaniem rządzących jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnym i przyszłym pokoleniom, wspieranie działań obywateli na rzecz ochrony przyrody czy informowanie o stanie środowiska i prowadzenie edukacji w tym zakresie".
Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
