Gorlice. Ksiądz miał straszyć na lekcji dzieci piekłem i zemstą diabła za to, że obchodziły Halloween. Sprawę bada komisja dyscyplinarna

Lech Klimek
Lech Klimek
Straszenie piekłem i diabelską zemstą tych dzieci, dla których Hallowen to fajna zabawa związana z zbieraniem cukierków i robieniem psikusów - tak miał postępować katecheta w jednej z gorlickich podstawówek
Straszenie piekłem i diabelską zemstą tych dzieci, dla których Hallowen to fajna zabawa związana z zbieraniem cukierków i robieniem psikusów - tak miał postępować katecheta w jednej z gorlickich podstawówek archiwum
W jednej z gorlickich podstawówek trwają rozmowy z dziećmi dotyczące nagannych zachowań, których miał się dopuścić jeden z uczących w tej placówce katechetów. Prowadzą je przedstawiciele Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy wojewodzie małopolskim. To pokłosie sprawy mającej swój początek w ubiegłym roku.

Ksiądz katecheta, o którym mowa, miał straszyć piekłem i diabelską zemstą uczniów jednej z gorlickich szkół podstawowych, dla których Halloween był okazją do zabawy związanej ze zbieraniem cukierków i robieniem psikusów. Lista zastrzeżeń wobec zachowania duchownego jest dłuższa: rzucanie w dzieci gąbką i kredą, przeklinanie podczas zajęć i najbardziej bulwersujące w całej sprawie – życzenia czy też groźby poronienia skierowane do uczennic. Z usta katechety miało paść również stwierdzenie, że w czasie Halloween dochodzi do gwałtów.

Skarga rodziców

Do dyrekcji szkoły wpłynęła pisemna skarga od jednego z rodziców.

- Zobowiązywaliśmy dyrektora podległej nam placówki do pilnego podjęcia działań w celu wyjaśnienia tego niedopuszczanego naszym zdaniem zachowania katechety - mówił Wojciech Zapłata, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

W konsekwencji katecheta został zawieszony w prawach do nauczania i nie ma kontaktu z uczniami. Na jego miejsce w szkole zatrudniona została nowa nauczycielka, a sprawę ostatecznie rozstrzygnie komisja dyscyplinarna dla nauczycieli, działająca przy wojewodzie. Ona też zadecyduje o dalszej pedagogicznej przyszłości katechety.

Ustalanie prawdy

Dyrektor szkoły ma obowiązek zgłaszania podejrzenia popełnienia czynu dyscyplinarnego naruszającego prawa lub dobro dziecka do rzecznika dyscyplinarnego.

- Od wczoraj na terenie placówki odbywają się rozmowy z uczniami - informuje Wojciech Zapłata. - Rozmowy prowadzone są w Gorlicach po to, by uczniowie z opiekunami nie musieli jeździć do Nowego Sącza. Nie są to jakieś oficjalne przesłuchania, ale rozmowa, oczywiście w obecności opiekunów i psychologa dziecięcego, tak by dzieci czuły się bezpiecznie – dodaje.

Ten etap postępowania wyjaśniającego bulwersujące wydarzenia z jesieni ubiegłego roku odbywa się całkowicie poza gorlicką placówką jak i wydziałem oświaty UM w Gorlicach.

- To, co możemy w tej chwili zrobić, i co oczywiście robimy, to zapewnienie jak największego komfortu dzieciom oraz monitorowanie sytuacji - mówi kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego. - Tak jak w ubiegłym roku tak i teraz mogę zapewnić, że sprawa nie zostanie zamieciona pod przysłowiowy dywan - podkreśla z naciskiem.

Kiedy w 2024 roku najlepiej przejść na emeryturę?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Ksiądz miał straszyć na lekcji dzieci piekłem i zemstą diabła za to, że obchodziły Halloween. Sprawę bada komisja dyscyplinarna - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl