Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceszef tego resortu Maciej Wąsik wizytowali w piątek Podlaski Oddział Straży Granicznej. W wydarzeniu związanym z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej wziął udział również komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
Kamiński: Otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej
W wygłoszonym tam wystąpieniu szef MSWiA wspomniał dramatyczne wydarzenia, jakie w tym właśnie miejscu rozgrywały się przed rokiem, kiedy tysiące emigrantów chciało nielegalnie przekroczyć granicę z Polską. Jak przyznał, były to sceny, których chcielibyśmy uniknąć, ale zostały nam zafundowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki. – Tak naprawdę była to akcja przygotowująca wojnę na Ukrainie – dodał.
– Obecnie mamy sytuację względnego uspokojenia – powiedział minister. Podkreślił, że sytuacja jest dużo lepsza dzięki wysiłkowi państwa polskiego, działaniom służb i Straży Granicznej.
– Już kilka miesięcy temu oddaliśmy wysoką na 5,5 metra zaporę inżynieryjną do użytku. W piątek otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej – powiedział. Podkreślił, że to właśnie te dwie zapory będą dawały tę całość, jaką będzie dysponowała Straż Graniczna. – Czyli niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego działania i przeciwdziałania nielegalnej migracji motywowanej względami politycznymi, których celem jest destabilizacji sytuacji w regionie – dodał.
"Najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego"
Szef MSWiA podkreślił, że zapora elektroniczna to bardzo nowoczesne narzędzie. – Straż Graniczna uzyskała niesłychanie nowoczesne, profesjonalne narzędzie na granicy polsko-białoruskiej. Oddajemy dziś pierwszy odcinek. W najbliższych tygodniach będą oddawane kolejne odcinki. Także, myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory elektronicznej – zaznaczył szef resortu. – To będzie 206 km zapory. Z tego co wiemy, to jest to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum – dodał.
Granica z obwodem kaliningradzkim. Wyłoniono firmę, która zbuduje zaporę elektroniczną
Mariusz Kamiński przekazał jeszcze jedną ważną informację. – Wczoraj została wyłoniona firma, polska firma z Wielkopolski, która jeszcze w tym roku przystąpi do budowy zapory elektronicznej na granicy z okręgiem kaliningradzkim – przekazał.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Od wiosny 2021 roku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Służby wielokrotnie podkreślały, że był to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Początkowo na odcinku 186 km powstała zapora stalowa. Obecnie trwa instalacja zapory elektronicznej.
i.pl, PAP
