Powstanie zapora na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Szef MON przekazał szczegóły

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział, że prace nad budową zapory rozpoczną się bez zwłoki
Wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział, że prace nad budową zapory rozpoczną się bez zwłoki Fot. Adam Jankowski/Twitter SG i MON
Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Informację w tej sprawie przekazał w środę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Granica musi być szczelna, żeby Polska była bezpieczna – podkreślił szef MON.

Decyzja o konieczności wzmocnienia polskiej granicy to reakcja na uruchomienie lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej do Kaliningradu. O tym, że za budowę zapory będzie odpowiedzialne MON postanowiono podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Rady Ministrów.

Jak będzie wyglądać zapora na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim?

– Podjąłem decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – poinformował podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że zapora ma powstać "jak najszybciej", a saperzy rozpoczną pracę jeszcze dziś. – Żołnierzy będzie zaangażowanych tylu, ilu będzie trzeba – oświadczył minister.

Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który - jak podkreślił Błaszczak - "jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie". Będzie miała 2,5 metra wysokości i 3 metry szerokości.

– Będzie to taka sama zapora jak na granicy polsko-białoruskiej – wskazał szef MON. Przypomniał, że tamta zapora uchroniła nasz kraj przed zalewem migrantów. – W mojej ocenie był to plan napisany na Kremlu – powiedział.

Powstanie zapora na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Szef MON przekazał szczegóły
Infografika: Agnieszka Kowalko

Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie urządzała wycieczek na granicę. – Mam nadzieję, że nie będzie nękała żołnierzy i funkcjonariuszy. Społeczeństwo stanęło murem za polskim mundurem, mam nadzieję, że tak będzie również tym razem – dodał.

Na granicy z Białorusią trwa instalacja zapory elektronicznej

Przypomnijmy, że analogiczną decyzję rządzący podjęli po ubiegłorocznej eskalacji kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Od wiosny 2021 roku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Służby wielokrotnie podkreślały, że był to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki. Początkowo na odcinku 186 km powstała zapora stalowa.

Obecnie - na długości 202 km - trwa instalacja zapory elektronicznej. W przeciwieństwie do zapory stalowej, obejmie ona również rzeki graniczne. Pierwszy jej odcinek ma zostać oddany do użytku po 11 listopada, całość ma być gotowa do końca miesiąca.

Na początku lipca, a więc kilka miesięcy po wybuchu wojny na Ukrainie, na budowę zapory na granicy z Rosją zdecydowała się Finlandia. Finowie chcą w ten sposób zapobiec przedostawaniu się osób szukających azylu. Ustawa w tej sprawie, choć kwestionowana pod względem zgodności z przepisami azylowymi w Unii Europejskiej, przyjęta została przez fiński parlament kwalifikowaną większością głosów, umożliwiającą szybkie jej wdrożenie.

mm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl