Według prawa, powinny się odbyć w okresie 3 miesięcy od daty ogłoszenia rezygnacji urzędującego prezydenta. Projekt rozporządzenia w tej sprawie, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji wskazuje termin wyborów w Rzeszowie na 9 maja. Ostateczna decyzja zależy od premiera Mateusza Morawieckiego. Ze względów na zagrożenie epidemiczne możliwe jest nie tylko przesuwanie terminów, ale i decyzja, czy prezydent Rzeszowa będzie wybierany stacjonarnie w lokalach wyborczych, czy też korespondencyjnie.
- Wzywam premiera rządu Mateusza Morawieckiego - z szacunku dla mieszkańców Rzeszowa - proszę nie zwlekać i nie opóźniać formalnego, oficjalnego rozpisania wyborów - apelował przy rzeszowskim ratuszu Grzegorz Braun. - Oczy całego kraju są zwrócone na nasze miasto i dlatego nie przystoi, nie wypada i nie godzi się premierowi rządu prowadzić tutaj rozgrywek personalnych i partyjnych kosztem obywateli - tłumaczył poseł Konfederacji. - Ponaglam premiera, żeby w tej sprawie dłużej nie zwlekał.
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji na prezydenta Rzeszowa
Wtórował mu partyjny kolega, Jacek Ćwięka:
- Zwracamy się z apelem do pani wojewody, jak również do wszystkich działaczy PiS w województwie podkarpackim. Mamy nadzieję, że wybory w Rzeszowie nie będą obarczone politycznymi rozrachunkami, z których PiS jest znane w naszym regionie - oburzał się działacz Konfederacji.
Na dowód, podał przykład Gminy Tarnowiec pod Jasłem, gdzie w zeszłym roku zmarł wójt. Przyśpieszone wybory samorządowe miały odbyć się najpierw na początku stycznia, potem przełożono koniec stycznia, a teraz ich aktualna data to 11 kwietnia. Gminą, podobnie jak w Rzeszowie, rządzi wybrany przez wojewodę i powołany przez premiera komisarz Miłosz Leszkiewicz, popierany przez PiS. Co nie było w za bardzo smak radnym tej gminy.
- Wybory się jednak nie odbyły, bo Prawo i Sprawiedliwość, wyliczając sobie szanse na wygraną swojego kandydata, prawdopodobnie doszło do wniosku, że nie wygra - dedukuje Ćwięka. - To jasno pokazuje, jak działa Prawo i Sprawiedliwość, aby utrzymać się przy władzy. Mamy nadzieję, że pani Ewa Leniart nie będzie jako prezydentka, działać tak jak wojewoda - stwierdził gorzko, odnosząc się do jej kandydatury na prezydenta Rzeszowa.
Grzegorz Braun w sprawie wyborów w Gminie Tarnowiec ma złożyć poselską interpelację.
Komisarz wyborczy: wybory w pandemii zależą od opinii sanepidu
Do wyborów w Gminie Tarnowiec nie doszło, ponieważ to sanepid nie wydał pozytywnej rekomendacji.
- Jeżeli chodzi o wybory przedterminowe organy wyborcze w czasie stanu pandemii w odstępach ok. co dwa miesiące, otrzymujemy opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, który przedstawia stanowisko odnośnie tego, czy zachodzi konieczność przesunięcia wyborów z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne - tłumaczy Kamil Janiec, komisarz wyborczy z Krosna.
Wpływające do Krajowego Biura Wyborczego w Krośnie w grudniu i styczniu opinie, sugerowały przesunięcie wyborów w podjaśielskiej gminie. Rekomendacja inspektora jest ogólnopolska. Nie odnosi się on stricte do poszczególnych regionów. Następna taka opinia może wpłynąć też na wyborczą sytuację w Rzeszowie.
- Spodziewamy się jej jeszcze w marcu - dodaje Kamil Janiec.
W przypadku przedterminowych wyborów prezydenta, burmistrza i wójta decyzję podejmuje Prezes Rady Ministrów, wojewoda zaś ma taką możliwość w przypadku wyborów uzupełniających.
