Spis treści
Przeżyj to sam - tak się zaczęła kariera Grzegorza Stróżniaka
Grzegorz Stróżniak urodził się 30 kwietnia 1958 roku w Poznaniu. Od 16. roku życia pracuje na scenie. Pierwsze lata amatorskie, to zdobywanie doświadczeń w zespole coverowym i licealnym teatrze. Jako nastolatek komponuje pierwsze piosenki do poezji m.in. Adama Asnyka Władysława Broniewskiego Bolesława Leśmiana.
Grzegorz mieszkał w samym sercu Poznania przy ulicy Długiej 13. Jest drugim synem, z trzech łobuzów, Łucji i Aleksego Stróżniak. Ma dwóch braci starszego Piotra i młodszego Roberta. Dzieciństwo spędził eksplorując powojenne, remontujące się miasto. Lata nastoletnie to już Osiedle Kwiatowe i technikum po którym trafił do pracy na poczcie głównej w Poznaniu, gdzie całymi dniami liczył pieniądze.
Tak dużo ćwiczył, że aż zęby mu się ruszały...
Jak wspomina jego liczna i uwielbiająca go rodzina - ciotki, wujowie i kuzynostwo - od najmłodszych lat ciągnęło go do muzyki. Pierwsze koncerty dawał w wiejskim sklepie na ladzie w rodzinnych Krzeszkowicach za cukierki, które do dzisiaj uwielbia. Rodzinne imprezy, wesela spędzał w zasadzie przy orkiestrze. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął na trąbce. Tak dużo ćwiczył, że jak wspomina, zęby mu się ruszały.
Potem był saksofon, aż w końcu rodzice kupili mu pianino Legnica, na którym w wieku 16 lat skomponował „Przeżyj to sam”. W liceum występował w szkolnym zespole. Grając na pianinie, śpiewając i komponując. Wtedy założył również swój pierwszy zespół muzyczny, z którym grał covery na tak zwanych fajfach. W 1978 roku przeczytał ogłoszenie w gazecie o naborze do Studio Sztuki Estradowej w Poznaniu… i ten moment zmienił całe jego życie…
Mając zaledwie 16 lat skomponował muzykę do utworu „Przeżyj to sam” wówczas z własnym tekstem „Ciche marzenia”, który w latach 80. z tekstem Andrzeja Sobczaka stał się hymnem wielu pokoleń, protest songiem przeciwko ustrojowi komunistycznemu. W 1978 roku rozpoczął naukę w Studium Sztuki Estradowej, w którym pod okiem profesjonalistów, uczył się historii sztuki, gry na pianinie, śpiewu, kompozycji i choreografii. W trakcie nauki zdobywał szlif estradowy w utworzonym kwartecie wokalnym Vist. Występował z zespołem Alex Band, Orkiestrą Zbigniewa Górnego, towarzysząc najwybitniejszym polskim wokalistom podczas koncertów galowych i festiwali polskiej piosenki.
W 1981 r. urodziła się grupa Lombard
W 1981 roku założył zespół Lombard, w którym do dziś pełni funkcję lidera, kompozytora, wokalisty, muzyka grającego na pianinie, keyboardach, syntezatorach, Hammondzie i innych instrumentach klawiszowych. Wraz z zespołem Lombard nagrał kilkanaście płyt, na których znajdują się dobrze znane i lubiane przeboje. Zagrał ponad 3000 koncertów w Polsce i na świecie. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku i nagradzany za swoje kompozycje podczas festiwali w Sopocie i w Opolu. W 1984 roku otrzymał m.in. nagrodę specjalną za kompozycję „Szklana pogoda”.
Komponował do tekstów najwybitniejszych polskich tekściarzy: Andrzeja Sobczaka, Jacka Skubikowskiego, Marka Dutkiewicza. Grzegorz Stróżniak przez wiele lat współpracował jako kompozytor i muzyk z Teatrem Polskim w Poznaniu pod dyrekcją Grzegorza Mrówczyńskiego. Skomponował wówczas muzykę do wspaniałych musicali: „Łyżki i księżyc”, „Ujrzana we śnie Wasawadatta", "W krainie kłamczuchów" i do tekstów Marka Koterskiego „Zęby”. Jego historia artystyczna jest nierozerwalnie związana z historią zespołu Lombard” - to jego muzyczne dziecko i tu głównie realizuje się, jako muzyk, wokalista, kompozytor, aranżer, wizjoner.
Lombard w hołdzie Solidarności
W 2005 roku miała miejsce premiera spektaklu multimedialnego jego współautorstwa z Martą Cugier „Lombard w hołdzie Solidarności - drogi do wolności” o najnowszej historii Polski, historii Solidarności.
Grzegorz Stróżniak znany jest również ze swojego zaangażowania na rzecz potrzebujących, szczególne osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Od wielu lat współpracuje m.in. z Caritas czy Olimpiadami Specjalnymi. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień w tym. m.in. Ubi Caritas, Pomocna Dłoń Carita, Nagroda Specjalna Olimpiad Specjalnych.
W 2021 roku na wniosek Związku Podhalan otrzymał odznakę Gloria Artis, a 28 kwietnia 2023 roku Orła "Wprost" w uznaniu za szczególny wkład w kształtowanie dzisiejszej Polski.
Od 2021 roku pracuje nad zwieńczeniem działalności zespołu Lombard niezwykłym projektem ARTBOOK LOMBARD 40/40, który stanowi połączenie książki biograficznej z wydawnictwem muzycznym (40 utworów na 40 lecie), ilustrowany obrazami realizmu magicznego Arkadiusza Dzielawskiego i fotografią artystyczną Anny Pawelczak. Wydawnictwo powstaje w składzie Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak – wokal, instrumenty klawiszowe, Łukasz Kulczak – gitara, Paweł Kosa Kosicki – bas, Maksymilian Mińczykowski – perkusja.
Grzegorz Stróżniak - dyskografia
Lombard
- 1983 – Śmierć dyskotece! – Polskie Nagrania Muza
- 1983 – Live – Savitor
- 1984 – Wolne od cła – Klub Płytowy Razem
- 1984 – Szara maść – Savitor · 1984 – Koncertowe przygody zespołu Lombard – Merimpex
- 1985 – Hope and Penicillin – Savitor
- 1985 – Anatomia – Savitor
- 1986 – Wings of a Dove – Kix 4U Records
- 1987 – Live Hits 87 – Polton
- 1987 – Kreacje – Pronit
- 1991 – '81-'91 Największe przeboje – Intersonus (składanka przebojów w nowych wersjach)
- 1994 – Największe przeboje 1981-1987 (1) – Rock Long Luck (album kompilacyjny)
- 1994 – Największe przeboje 1981-1987 (2) – Rock Long Luck (album kompilacyjny)
- 1994 – "Afryka" – Koch International
- 1994 – Ballady – Ania Box Music (album kompilacyjny)
- 1994 – Afryka – Koch International
- 1996 – Gold – Koch International (album kompilacyjny)
- 1998 – Gold – Koch International (album kompilacyjny)
- 2000 – Deja'Vu – Pomaton EMI
- 2002 – 20 lat - koncert przeżyj to sam – Koch International
- 2004 – The Best - Przeżyj to sam – MTJ (składanka przebojów w nowych wersjach, reedycja albumu '81-'91 Największe przeboje)
- 2007 – Gwiazdy polskiej muzyki lat 80. – TMM Polska / Planeta Marketing (album kompilacyjny)
- 2008 – W hołdzie Solidarności - Drogi do wolności – Show Time Music Production (album DVD)
- 2012 – ShowTime – Show Time Music Production
- 2016 – Swing - Show Time Music Production
Grzegorz Stróżniak gościnnie
- 1990 – Non Iron "Candles and Rain" – Polskie Nagrania Muza
- 1995 – Grzegorz Kupczyk "Moje urodziny - 15 lat" – Omega Music (śpiew w "Dorosłe dzieci")
Grzegorz Stróżniak - single
- 1983 – "Szklana pogoda" / "Kto mi zapłaci za łzy" – Polskie Nagrania Muza
- 1983 – "Adriatyk, ocean gorący" / "Dwa słowa, dwa światy" – Tonpress
- 1985 – "Muore Il Sole" ("Szklana pogoda" w wersji włoskojęzycznej) / "Devi Lottar" ("Przeżyj to sam" w wersji włoskojęzycznej) – Tonpress
- 1985 – "Anatomia – Ja płynę, płynę" / "Anatomia (instr.)" – Tonpress
- 1987 – "Ocalić serca" / "Tylko mi nie mów o miłości" – Tonpress
- 1994 – "Afryka" – Koch International
- 1995 – "Dziesięć i pół" – Koch International · 2000 – "Deja'Vu – to już było" – Pomaton EMI
- 2001 – "Patrz! Patrz!" – Pomaton EMI
- 2001 – "Machina myśli" – Pomaton EMI
- 2002 – "Anka"
- 2002 – "Przeżyj to sam"
- 2004 – "I Say Stop!" – Pomaton EMI
- 2007 – "Why?"
- 2009 – "Road to Freedom"
- 2009 – "Stan gotowości 2009"
Musicale dla Teatru Polskiego w Poznaniu
- Łyżki i Księżyc (z Lombardem) (premiera 06.04.1984)
- Ujrzana we śnie Wasawadatta (premiera 27.03.1987)
- W krainie kłamczuchów · Zęby 2 (premiera 12.06.1992)
Portal i.pl oraz program Muzotok składają Grzegorzowi najserdeczniejsze życzenia. Sto lat Grzegorzu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!