Gwardia Szwajcarska obchodzi święto 6 maja. Czym charakteryzuje się straż przyboczna papieża?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
6 maja swoje święto obchodzi Gwardia Szwajcarska, formacja wojskowa, która ochrania papieża oraz Watykan. Choć gwardziści są kojarzeni głównie z tradycyjnych strojów oraz wyposażenia w halabardy, to pod tą fasadą kryją się profesjonalni żołnierze, wyszkoleni w stosowaniu nowoczesnej broni i sprzętu. Uznawana jest również za najstarszą ciągle działającą armię.

Kiedy powstała Gwardia Szwajcarska?

Decyzję o powołaniu osobistej przybocznej gwardii podjął papież Juliusz II w 1505 roku. Sfinansował ją przedsiębiorca i finansista Jakub Fugger z Augsburga. Formacja, składająca się ze 150 szwajcarskich najemników przybyła do Rzymu rok później i właśnie od 1506 roku działa i chroni papieży.

Gwardia Szwajcarska miała w swojej działalności przerwy i to już wkrótce po jej utworzeniu, w latach 1527-1548, gdy większość jej członków została zabita w walkach z cesarzem Karolem V. Wówczas zastąpiono ich niemieckimi najemnikami. Ponownie po Helwetów sięgnął papież Paweł III, który reaktywował Gwardię.

Kolejna przerwa miała miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy Państwo Kościelne było okupowane przez wojska cesarza Napoleona Bonaparte. Gwardię rozwiązano po śmierci papieża Piusa VI w 1799 roku, jednak jego następca Pius VII odtworzył ją już rok później.

Jednostka ponownie została zlikwidowana w 1809 r., kiedy znów Rzym zajęli Francuzi i odtworzona pięć lat później, gdy papież Pius VII wrócił z wygnania. Ostatni raz zlikwidowano ją w 1848 roku, jednak odtworzona została już rok później. Od tej pory działa nieprzerwanie.

Wyposażenie Gwardii Szwajcarskiej

Najbardziej charakterystycznym elementem wyposażenia Gwardii Szwajcarskiej jest jej umundurowanie, nawiązujące do strojów pierwszych gwardzistów z XVI wieku. Są one w barwach florenckiego szlacheckiego rodu Medyceuszy: złotym, czerwonym i niebieskim. Na głowy gwardziści zakładają hełmy z pióropuszami. Są też inne warianty kolorystyczne mundurów, między innymi błękitne i czarne.

Z kolei ceremonialnym uzbrojeniem żołnierzy Gwardii jest halabarda. Noszą je niżsi stopniem żołnierze. Kaprale i wicekaprale są uzbrojeni w partyzany, natomiast oficerowie wyżsi stopniem nie mają broni drzewcowej, a paradne miecze.

Jednak te renesansowe atrybuty to nie całe wyposażenie gwardzistów. Są oni wyszkoleni do używania nowoczesnej broni palnej i noszą ja ze sobą, gdy pełnią funkcje ochroniarzy, zazwyczaj w cywilnym ubiorze.

Do arsenału Gwardii Szwajcarskiej należą między innymi:

  • pistolety SIG Sauer P220
  • pistolety Glock 19
  • pistolety maszynowe Heckler & Koch MP7
  • karabiny szturmowe SIG SG 550 i 552

Wyposażeni są także w standardowy szwajcarski gaz pieprzowy RSG-2000.

Wymagania dla członków Gwardii Szwajcarskiej

Jak sama nazwa wskazuje, aby dołączyć do jednostki chroniącej papieża i Watykan, należy być Szwajcarem, konkretnie mężczyzną wyznania rzymskokatolickiego, do tego kawalerem, w wieku 19-30 lat. Wymagany jest wzrost co najmniej 174 cm.

Należy ukończyć podstawowe szkolenie wojskowe w Szwajcarii, mieć tytuł zawodowy lub dyplom ukończenia wyższej szkoły.

Służba w Gwardii Szwajcarskiej trwa co najmniej dwa lata. Po pięciu latach jej członkowie mogą zawrzeć związek małżeński. Żoną jednego z gwardzistów jest Polka, była korespondentka TVP w Rzymie, Magdalena Wolińska-Riedi.

Zarobki w Gwardii Szwajcarskiej nie są zbyt wysokie. Początkujący halabardzista może liczyć na nieopodatkowane 1500 euro miesięcznie, plus mieszkanie i wyżywienie.

Obecnie jest około 110 gwardzistów, na czele których stoi komendant w stopniu pułkownika. Ponieważ liczebność gwardii stanowi ponad 10 procent całej ludności Watykanu, papież Jan Paweł II powiedział kiedyś, że Stolica Apostolska jest „najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata”. Watykan liczy – według danych z 2018 roku – 618 stałych mieszkańców.

Gwardią Szwajcarską dowodzi obecnie pułkownik Christoph Graf.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl