Henna Virkkunen: planujemy okrągły stół o wyborach w Polsce. Czym on miałby być? Komisja Europejska wyjaśnia

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ostatnich dniach niemałą burzę, zwłaszcza wśród prawicowych polityków i komentatorów, wzbudził tzw. okrągły stół dotyczący wyborów prezydenckich w Polsce, zapowiedziany w wywiadzie przez europejską komisarz Hennę Virkkunen. Portal i.pl zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniami, czym taki „okrągły stół” miałby być.

Spis treści

Wiceszefowa KE: Okrągły stół ws. wyborów w Polsce

Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz europejska komisarz ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji, powiedziała w wywiadzie z niemieckim nadawcą publicznym Deutsche Welle, że wkrótce ma się odbyć tzw. okrągły stół na temat wyborów w Polsce.

„Myślę, że stanie się to w nadchodzących tygodniach. (…) Jestem pewna, że będziemy również ściśle współpracować z władzami polskimi. Obywatele UE mają prawo mieć pewność, że wybory są uczciwe i wolne. A przez systemy rekomendacji treści i przez same treści rozpowszechniane przez platformy internetowe jest to bardzo trudne” – powiedziała wiceszefowa KE.

Virkkunen zapowiadała również zakończenie „pierwszej części dochodzenia” wobec platformy X. Podkreśliła, że wielkie platformy internetowa (Very Large Online Platforms, VLOP) musi mieć odpowiednie narzędzia do walki z dezinformacją oraz usuwania nielegalnych treści.

Komentarze po słowach o okrągłym stole

Słowa o „okrągłym stole” dotyczącym wyborów wzbudziły duże poruszenie zwłaszcza po prawej stronie polskiej sceny politycznej. Politycy i komentatorzy przestrzegali, że będzie to próba ingerencji w proces wyborczy w Polsce. Porównywali to często do „scenariusza rumuńskiego”, czyli anulowania wyników pierwszej tury tamtejszego głosowania.

Wskazywali też na to, że komisarz Virkkunen jest z tej samej frakcji politycznej, co Koalicja Obywatelska.

„Komisja Europejska chce ingerować w wybory w Polsce! Rumunia to dla unijnych komunistów za mało? Wiceszefowa Komisji Europejskiej, Henna Virkkunen, zapowiedziała, że niebawem zorganizują nam w Polsce okrągły stół w sprawie... wyborów prezydenckich!” – napisała europoseł Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji.

„To zaczyna wyglądać coraz poważniej! Komisja Europejska otwarcie zapowiada ingerencję w polskie wybory prezydenckie!” – twierdzi poseł PiS Paweł Jabłoński.

„Koleżanka Trzaskowskiego, razem z kolegą Tuskiem będzie robiła okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce. Marzy im się rumuński scenariusz” – dodał europoseł Michał Dworczyk (PiS).

„Pani Virkkunen wprost informuje, że Niemcy planują przed wyborami w Polsce zorganizować Okrągły Stół przy którym zasiądą sponsorowane przez Brukselę NGO i politycy polscy by przeanalizować ryzyko przegranej ich pupili” – uważa publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz.

Czym będzie okrągły stół w sprawie wyborów?

Portal i.pl skontaktował się z Komisją Europejską. Zwróciliśmy się z pytaniami, czym ma być ten „okrągły stół” i jak KE odnosi się do zarzutów, że jest to próba ingerencji w wybory w Polsce.

Odpowiedzi udzielił nam Thomas Regnier, jeden z rzeczników Komisji Europejskiej. Zadeklarował, że „wybory leżą w kompetencji państw członkowskich”.

– Takie okrągłe stoły odbywają się rutynowo przed każdymi wyborami. Ich celem jest zapewnienie, że platformy cyfrowe działają zgodnie z wytycznymi z Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) – powiedział rzecznik.

Podkreślił, że takie wydarzenia miały miejsce przed wyborami w Rumunii, w Niemczech, na Słowacji, w Luksemburgu i w Austrii, a także przed tymi do Parlamentu Europejskiego.

Wielkie platformy internetowe a wybory

Przedstawiciel KE powiedział, że zgodnie z DSA, duże platformy muszą zwrócić uwagę na szereg systemowych zagrożeń, które mogą stwarzać usługi, które świadczą.

– Są wśród nich kwestie ochrony małoletnich, fundamentalnych praw, takich jak wolność słowa czy zagrożeń dla procesu wyborczego i dyskursu obywatelskiego – mówił Reginer.

Jak powiedział rzecznik KE, takie okrągłe stoły „dają możliwość jego uczestnikom możliwość dyskusji na temat gotowości do wyborów, potencjalnych problemach przed głosowaniem, a także współpracy z władzami, ekspertami i organizacjami zajmującymi się społeczeństwem obywatelskim”.

Regnier nie sprecyzował, kiedy takie obrady dotyczące Polski mają się odbyć.

– Komisja Europejska jest w kontakcie z władzami Polski i razem rozważają zorganizowanie takiego okrągłego stołu przed wyborami, jednak nie mamy jeszcze żadnych szczegółowych informacji na ten temat – poinformował rzecznik KE.

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku, a jeśli będzie konieczna druga tura, to będzie ona mieć miejsce dwa tygodnie później, 1 czerwca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl