Heterochromia: przyczyny, objawy, leczenie. Heterochromia oczu: choroba czy wyjątkowa uroda?

Beata Dzwonkowska
Heterochromia to inaczej różnobarwność tęczówki. Niekiedy traktowana jak choroba, wada, innym razem jak szczególny element urody. Heterochromia u zwierząt jest często spotykana u psów rasy husky. Jakie są przyczyn, objawy i leczenie? Wszystko, co musisz wiedzieć o heterochromii oczu.

Heterochromia to inaczej różnobarwność tęczówki. Niezwykle rzadka wada, dotykająca około 1 % populacji. Wada ta polega na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.

Heterochromia dzieli sie na:

  • heterochromię iridis - różnobarwność jednej tęczówki
  • heterochromię iridium - występuje wtedy, gdy obie tęczówki mają inną barwę (przykładowo jedno oko jest zielone, a drugie niebieskie)

Central, sectoral i complete heterochromia

To inne nazwy tej samej wady tęczówki i tęczówek, ale innych jej odmian. Czym się różnią?

  • Central heterochromia- występuje wtedy, kiedy w jednej tęczówce występują dwa kolory. Często w tym przypadku zewnętrzna część tęczówki ma inny kolor, a wewnętrzna inni.
  • Complete heterochromia- jedno oko ma inną barwę od drugiego.
  • Sectoral heterochromia- to różnobarwność w obrębie jednej tęczówki. Jedna część tęczówki jednego oka odbiera kolorem od pozostałej części tęczówki.

I chociaż oficjalnie różnobarwność tęczówek nazywana jest wadą, nie wiąże się ona zazwyczaj z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi. A dla innych jest oryginalną cechą urody. Nie codziennie spotykamy kogoś, kto ma powiedzmy jedno oko niebieskie, a drugie brązowe. Nie zawsze jest to widoczne zaraz po urodzeniu, gdyż noworodki zwykle mają ciemnoniebieskie oczy. Dopiero około pierwszego roku życia ilość melaniny (barwnika) ustala się, co daje ostateczną barwę tęczówce. Czasami tylko różnobarwność tęczówek jest widoczna tuż po urodzeniu.

Heterochromia: przyczyny, objawy, leczenie. Heterochromia oczu: choroba czy wyjątkowa uroda?
Tazztone / Wikimedia Commons

Heterochromia - przyczyny

Heterochromia to po prostu brak pigmentu melaniny lub jego nadwyżka. Melanina to substancja odpowiadająca za kolor nie tylko naszych oczu, ale też skóry czy włosów. Gdy jej ilość jest zachwiana w tęczówce może dojść do zaburzeń w utrzymaniu jednakowego koloru. Zazwyczaj to wada wrodzona i nie wiąże się z problemami zdrowotnymi.

Bywa jednak, że heterochromia spowodowana jest chorobą lub uszkodzeniem oka.

Do najczęstszych przyczyn heterochromii zalicza się:

  • jaskrę - choroba ta prowadzi do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym i w siatkówce. Jak się okazuje również leki na jaskrę mogą doprowadzić do zaburzeń w kolorze tęczówki oka
  • nerwiakowłókniakowatość typu 1
  • wszelakiego rodzaju uszkodzenia oka spowodowane czynnikami zewnętrznymi - tępe urazy oka
  • stany zapalne siatkówki czy rogówki, guzy i tętniaki
  • zespół Waardenburga (współtowarzyszące wady: niedosłuch, przebarwienia na skórze, jasne pasmo włosów),
  • piebaldyzm (plamy na skórze, jasne pasmo włosów),
  • skutek choroby przebytej przed urodzeniem oraz jako wynik urazu, jakiego doznał płód w macicy matki.

Heterochromia - leczenie

Gdy różnokolorowość tęczówek zostanie zauważona, należy skonsultować się z lekarzem. Warto upewnić się, czy heterochromii nie towarzyszą jakieś choroby. Na samą wadę tęczówek nie ma jednak leku. Sama wada nie wpływa na jakość widzenia, wzrok też wraz z wiekiem z tego powodu się nie pogarsza. Jeżeli komuś różnobarwność przeszkadza, jedynym wyjściem jest używanie jednokolorowych szkieł kontaktowych.

Heterochromia u zwierząt

Heterochromia występuje bardzo często u psów rasy husky. Nie jest w hodowli traktowana jako wada. Jednak u większości innych ras będzie to odbiegało od wzorca. Hodowla nie może dopuścić psa, który może przekazać tą wadę dalszym pokoleniom, więc heterochromia oczu u innych ras przekreśla ich szanse na dział w wystawach,, a dalej za tym idzie brak możliwości udziału w hodowli.

Podobną oryginalnością związaną z różnobarwnością tęczówek mogą poszczycić się koty.

Hererochromia anime

Motyw różnobarwności tęczówki bardzo często można spotkać w grach i anime. Zazwyczaj spotykany jest wśród płci pięknej. Najczęściej jest to tzw. heterochromia iridium czyli jedna tęczówka przedstawia inną barwę, druga inną. Jest to forma wzbogacenia postaci z gry lub bajki, nadania jej indywidualności i oryginalności.

Heterochromia wśród celebrytów

Do znanych osób z dwukolorowymi oczami należą np. popularni aktorzy:

  • Olivia Wilde (gra w serialu "Dr House"),
  • Benedict Cumberbatch (znany jako odtwórca tytułowej roli z serialu "Holmes"),
  • Kate Botsworth (m.in. film "Błękitna fala")
  • Jane Seymour (tytułowa "Doktor Quinn"),
  • aktor Dan Ackroyd,
  • wokalista David Bowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Twoje oczy lubią mnie

Tylko w oczach zobaczysz prawdę. Tylko w oczach drugiej osoby zobaczysz cały swój świat. Są takie oczy, których nie zapomnisz do końca życia, nie zapomnisz pomimo upływu lat. To uczucie, kiedy patrzysz  tej drugiej osobie prosto w jej oczy, widzisz wybuch supernowej i uświadamiasz sobie, że zatrzymał się w tym momencie czas. Wszystko znikło, zostaliście tylko wy. Zostałeś tylko Ty i Ona. Tylko jej oczy.....szepnęła : ....już udawało mi się zacząć Ciebie zapominać, a tymczasem znów się zjawiłeś. Jesteś najgorszą rzeczą jaka mi się przydarzyła , a zarazem najlepszą. Nawet teraz potrafisz sprawić, że zapomniałam o wszystkim innym wyłącznie dlatego, że jesteś...... spojrzała tylko w jego oczy i w tym momencie cały jej świat się w nich zamknął.  To jej wystarczyło...ten moment....ten przeszywający całe ciało dreszcz....te pragnienie.....pragnienie....On odwzajemnił najpierw  jej spojrzenie.... a potem .... ciiii ...nie potrzeba więcej słów, słowa są w tym momencie niepotrzebne...... 

.........Oczy....to tylko ........tylko ? To zwierciadło naszej duszy....naszego ,, ja '' .

Wróć na i.pl Portal i.pl