Sklep mieści się w Rijadzie, stolicy kraju w dzielnicy dyplomatycznej. Jego otwarcie stanowi przełom dla konserwatywnej teokracji muzułmańskiej, w której alkohol jest zakazany od 1952 roku.
Nie dla wszystkich dostępny
Obiekt jest dostępny wyłącznie dla dyplomatów niemuzułmańskich, a autoryzacja musi zostać potwierdzona za pomocą specjalnej aplikacji. Osobom upoważnionym do korzystania ze sklepu nie mogą towarzyszyć osoby poniżej 21. roku życia, obowiązuje też zakaz fotografowania, a telefony komórkowe trzeba przechowywać w bezpiecznych „pokrowcach". Zakupy są też monitorowane. Każda zarejestrowana osoba ma przypisany miesięczny limit kwot na tego typu wydatki.
Od lat krążyły pogłoski, że królestwo, znane z ultrakonserwatywnych przepisów, zezwoli na spożywanie alkoholu poza zagranicznymi ambasadami w ramach kampanii mającej na celu liberalizację społeczeństwa i przyciągnięcie większej liczby turystów i emigrantów.
Kraj otwiera się na świat
To mały krok w kierunku umożliwienia ostatecznego otwarcia sprzedaży alkoholu niemuzułmanom w Arabii Saudyjskiej, hotelom i innym obiektom.
Zachodni dyplomata mieszkający w Riyadzie, który prosił o anonimowość, mówi, że jego koledzy odwiedzili już sklep i mówią, że jest on dobrze zaopatrzony.
Od czasu dojścia do władzy młodego księcia Mohammeda bin Salmana, obecnie faktycznego władcy królestwa, Arabia Saudyjska przeszła wstrząsające zmiany zarówno społeczne, jak i gospodarcze.
Pomysł władny, Wizja 2030, to ogromna kampania mająca na celu zmianę wizerunku kraju Zatoki Perskiej, przyciągnięcie turystyki i dywersyfikację gospodarki opartej na ropie.
Źródło: CNBC
