Dwa lata temu pandemia pogrążyła branżę filmową. Kina zostały zamknięte, co spowodowało utratę znacznej części dochodów Hollywood. W związku z trudną sytuacją, studia filmowe starały się znaleźć alternatywy, które pozwoliłyby im wypuszczać filmy i odzyskać zainwestowane środki. Szukały więc nowych opcji finansowania.
Hollywoodzkie produkcje finansowane przez rosyjskiego oligarchę?
Wytwórnia New Republic Pictures podpisała umowę o wartości ponad 200 milionów dolarów z Paramount Pictures, która zobowiązała się do sfinansowania do jednej czwartej budżetów 10 filmów, w tym "Top Gun: Maverick" i kontynuacji serii "Mission Impossible", w zamian za udział we wszelkich zyskach z filmów.
Teraz media donoszą o możliwych powiązaniach finansowych wytwórni z Los Angeles z rosyjskim oligarchą Dmitrijem Rybołowlewem. Prowadzona przez Rosję wojna na Ukrainie pojawiła się w centrum sporu prawnego, który skierował uwagę na finansowanie New Republic.
Proces z wytwórnią. Finansowanie z rosyjskich pieniędzy jednym z wątków
Bradley Fischer, były prezes i dyrektor ds. treści New Republic, pod koniec grudnia złożył pozew w Sądzie Najwyższym w Los Angeles za naruszenie umowy, twierdząc, że podczas gdy negocjował dwuletnie przedłużenie kontraktu, New Republic zmieniło kurs i zaproponowało nowe, mniej korzystne warunki zatrudnienia.
Twierdzi, że zwrot nastąpił, gdy Rybołowlew wycofał swoje aktywa z przedsięwzięcia po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, a zachodnie rządy zaczęły nakładać sankcje na bogatych Rosjan.
Fischer twierdzi, że kiedy odmówił przyjęcia nowych warunków, został zwolniony bez podania przyczyny w czerwcu 2022 r. Twierdzi, że wytwórnia jest mu winna ponad 15 milionów dolarów.
Chociaż sednem procesu jest spór dotyczący umowy, daje on wgląd w nieprzejrzysty świat finansowania filmów. We wniosku zarzuca się, że rosyjski miliarder Rybołowlew był tzw. cichym wspólnikiem i odegrał istotną rolę w finansowaniu "Top Gun: Maverick" i wielu innych głównych filmów Paramount.
"Rybołowlew działał i działa poprzez szereg agentów, oddziałów i spółek zależnych, w tym między innymi swojego emisariusza, Valerii An oraz firmę o nazwie Amber US Subsidiary, LLC. Poprzez tych pośredników we wszystkich odpowiednich momentach sprawował funkcjonalną kontrolę nad New Republic” – twierdzi Fischer.
Kim jest Dmitrij Rybołowlew?
Rybołowlew, którego majątek Bloomberg oszacował na 10,1 miliarda dolarów, mieszka w Monako. Swoją fortunę zbudował na Uralkali, głównym rosyjskim producencie nawozów potasowych, w okresie prywatyzacji lat 90. w byłym Związku Radzieckim. W 2010 i 2011 roku sprzedał swoje udziały w Uralkali i innej firmie nawozowej za 7 miliardów dolarów.
Miliarder, magnat górniczy, jest właścicielem ogromnego portfela nieruchomości i jachtów oraz udziałów w Bank of Cyprus. Obecnie jest większościowym właścicielem profesjonalnego klubu piłkarskiego AS Monaco.
Jest też jednym z największych kolekcjonerów sztuki na świecie. Posiada wiele wspaniałych dzieł, w tym prace Pabla Picassa, Henri Matisse'a i Marka Rothko.
Źródło: i.pl/latimes.com

mm