Dyrektor wykonawczy Hongkongu Carrie Lam powiedziała w czwartek, że Chiny „zrozumiały, szanują i popierają” decyzję o formalnym wycofaniu ustawy o ekstradycji do Chin kontynentalnych, która wywołała trwający od kwietnia ostry kryzys w specjalnym okręgu administracyjnym, jakim jest Hongkong.
Przemawiając na konferencji prasowej, szef rządu Hongkongu powiedziała, że decyzja o wycofaniu projektu ustawy była częścią szeregu działań, które, jej zdaniem, są wystarczające, aby umożliwić utrzymanie autonomii okręgu.
Źródło:
RUPTLY
Carrie Lam w środę ogłosiła wycofanie projektu ekstradycji podejrzanych do Chin kontynentalnych. Jednak protesty trwają, a swoje postulaty demonstrujący rozszerzyli o ochronę wolności i autonomii, którymi dawna kolonia brytyjska kolonia cieszyła się od również w czasie powrotu do Chin w 1997 r. Demonstranci chcą również uwolnienia zatrzymanych uczestników manifestacji oraz niezależnego dochodzenia w sprawie brutalności policji.
CZYTAJ TEŻ | Czy świat przehandluje z Chinami Hongkong? 1,7 mln protestujących na ulicach Hongkongu
W czerwcu demonstracje zgromadziły kilka milionów ludzi i od tego czasu odbywają się co tydzień. „W trakcie protestów Chiński Kongres Ludowy (NPC) zajął bardzo kompleksowe i kompromisowe stanowisko” podkreśla Carrie Lam.
„Szanują moją opinię i wspierają mnie do końca”, dodała lider, o wiele mniej zdenerwowana niż w swoim wystąpieniu telewizyjnym dzień wcześniej. Zapowiedziała również wprowadzenie rozwiązań mających na celu niwelowanie problemów politycznych, gospodarczych i społecznych, które, jak powiedziała, przyczyniły się do obecnego impasu. wskazując m.in. problemy dostępności mieszkań i ziemi, dystrybucji dochodów, sprawiedliwości i mobilności społecznej, szans dla młodych, a także udziału obywateli w sprawowaniu władzy. – Możemy przedyskutować wszystkie te sprawy w ramach nowej platformy dialogu – przekonywała urzędniczka.
CZYTAJ TEŻ | Hongkong pod napięciem: tajniacy i chińska propaganda w akcji. I strach przed interwencją Pekinu
Po ogłoszeniu tej decyzji Carrie Lam na hongkońskiej giełdzie odnotowano wzrosty. Formalne zakończenie procesu legislacyjnego musi jeszcze zatwierdzić Rada Legislacyjna. Jednak Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” przewodniczący ChRL Xi Jinping we wtorek na spotkaniu z działaczami partyjnymi wymienił metropolię, obok Makao i Tajwanu – wśród głównych zagrożeń dla Chin.
storyful/x-news
