18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pasek artykułowy - wybory

II RP może nie była silna armią, ale mocno stała w architekturze [ZDJĘCIA]

Sylwia Arlak, dziennikarka działu Kultura
Drapacz chmur w Katowicach powstał w ciągu pięciu lat
Drapacz chmur w Katowicach powstał w ciągu pięciu lat fotopolska.eu
Lata 20. i 30. to seria sukcesów polskich architektów i twórców designu. Były też udane rozwiązania techniczne

Pawilon polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w 1925 roku w Paryżu zrobił furorę i został obsypany nagrodami. Obiekt autorstwa Józefa Czajkowskiego (nagrodzonego zresztą Grand Prix) przykuwał uwagę i wzbudzał entuzjazm gości wystawy. Z jednej strony zaskakiwał formą, ale z drugiej idealnie wpasował się w nowy trend, który właśnie podczas tej wystawy zyskał popularność - art déco. - Ten sukces zaowocował powstaniem spółdzielni artystycznej Ład, założonej przez autorów pawilonu, profesorów i studentów warszawskiej Akademii, wtedy jeszcze Szkoły, Sztuk Pięknych - mówi nam Anna Rudzka, historyk sztuki.

Podobnych osiągnięć Polska okresu międzywojennego miała więcej. - Mało kto dziś pamięta, że w tamtym okresie znakomicie rozwijała się rzeźba. Nowością było pojawienie się grupy utalentowanych kobiet rzeźbiarek reprezentujących różne trendy: od awangardy do nowego klasycyzmu - dodaje Rudzka.

Wrażenie robiła ówczesna architektura. - Osiedla robotnicze, eleganckie domy z apartamentami, mieszkania i nieduże wille dla inteligencji dziś odkrywamy jeszcze raz. A czy nie warto przypomnieć naszych dekorowanych przez najlepszych artystów transatlantyków, które słusznie nazywano pływającymi ambasadorami Polski? - pyta retorycznie Rudzka.

- Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. i przez jej pierwsze dziesięciolecie ówczesna architektura była ukłonem w stronę tradycji - mówi Krzysztof Mordyński, historyk sztuki i organizator wystawy "Architektura Polski niepodległej'' w Muzeum Niepodległości w Warszawie. - Obowiązywał styl tradycyjny, w tym klasycyzm akademicki, a jego przykładem może być monumentalny budynek - Pocztowa Kasa Oszczędności w Krakowie - tłumaczy.

Wszystko zmieniło się w latach 30., kiedy zaczęto poszukiwać nowoczesności, a w architekturze i urbanistyce rozwijały się funkcjonalizm oraz modernizm. - W tym czasie wykorzystywano nowe materiały: stal, beton. Przykładem takiej nowoczesnej architektury jest Prudential, najwyższy w tamtym czasie wieżowiec Warszawy - mówi Mordyński. Na Śląsku w tym czasie wzniesiono w stylu funkcjonalizmu m.in. drapacze chmur, wzorowane na tych amerykańskich, m.in. w Chorzowie (róg dzisiejszych ulic Zwycięstwa i Wolności) oraz w Katowicach (dzisiejsza ul. Żwirki i Wigury).

Sukcesy II RP to nie tylko architektura i design. Powstały samoloty RWD, bombowce i myśliwce. Zbudowano także najwyższy na świecie maszt nadawczy radiostacji w Raszynie. W 1926 r. została uruchomiona pierwsza rozgłośnia i stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie. Zbudowany zaś w 1931 r. maszt we wsi Łazy k. Raszyna był najsilniejszą wówczas radiostacją na świecie.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

u
ujek
Zamiast pokazywać budynki wkomponowane za pieniądze lokalne wjuż istniejącą strukturę Katowic a zbudowaną przez zupełnie kogoś innego to lepiej pokażcie małe miasteczka czy wsie i tam dopiero widac Wielkość i Mocarstwość II RP
Słomiane dachy krzywych od starości chaup, zagrzybiałe pokryte liszajami mury rozpadajacych sie kamienic.
Po za Warszawą ktorą lepiono jako pocztówkę mjącą cyganić przyjezdnych o dobrobycie IIRP no i byłymi terenami Niemieckimi to reszta była IVświatem.
Wróć na i.pl Portal i.pl