II wojna światowa. Ku pamięci Franciszka Józefa Chylewskiego, pilota 300. Dywizjonu Bombowego

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
II wojna światowa. Ku pamięci pilota Franciszka Józefa Chylewskiego,  pilota 300. Dywizjonu Bombowego
II wojna światowa. Ku pamięci pilota Franciszka Józefa Chylewskiego, pilota 300. Dywizjonu Bombowego Gmina Tczew
W Miłobądzu odbyła się uroczystość upamiętnienia bohatera połączona ze spotkaniem z Krzysztofem Kowalkowskim, autorem książki "Franciszek Józef Chylewski wydanej w sierpniu 2022 roku. Możemy w niej przeczytać o losach niezwykłego Polaka — mieszkańca gminy Tczew – pilota 300. Dywizjonu Bombowego.

Na miłobądzkim cmentarzu, przy kościele parafialnym poświęcono tablicę upamiętniającą pilota 300. Dywizjonu Bombowego Franciszka Chylewskiego, który zginął w 1942 roku podczas powrotnego lotu bojowego.

W uroczystości wzięli udział: zastępca wójta gminy Tczew Tomasz Urbański, autor książki – Krzysztof Kowalkowski, rodzina Franciszka Chylewskiego – Ewa Dudek i Zbigniew Chylewski, fundatorzy tablicy pamięci – Julian Grygolec, Kazimierz Makowski oraz Władysław Styczyński.

Po uroczystym przemarszu pocztu sztandarowego w asyście dostojnych gości, społeczności szkolnej z SP w Miłobądzu, z dyrektorem Tadeuszem Dzwonkowskim na czele oraz delegacjami pozostałych gminnych placówek oświatowych, proboszcz parafii – ks. Aleksander Cesling wspomniał w modlitwie poległego bohatera, po czym poświęcił tablicę pamiątkową.

Po złożeniu symbolicznej wiązanki kwiatów oraz zapaleniu zniczy pamięci uczestnicy zebrali się w świetlicy, gdzie miała miejsce druga część wydarzenia. Oficjalnie przywitał zgromadzonych zastępca wójta gminy Tczew Tomasz Urbański.

Jestem wdzięczny wszystkim, którzy kultywują pamięć o wybitnych mieszkańcach Gminy Tczewpowiedział Tomasz Urbański.

Spotkanie z Krzysztofem Kowalkowskim otworzył Benedykt Urbański – miłobądzki historyk, który przybliżył okoliczności powstania publikacji. Później głos należał już do autora.

Powstanie książki było ogromnym przeżyciem zarówno dla rodziny Franciszka Chylewskiego, jak i dla samego autora, którego przodkowie żyli już w połowie XVIII wieku na terenach gminy. Biografię pilota Franciszka Chylewskiego po raz pierwszy w formie artykułu autor zamieścił w roczniku „Zeszyty Chojnickie” nr 30 z 2014 roku. Spowodował on odzew krewnych pilota, Ewy Dudek i Zbigniewa Chylewskiego, którzy zaangażowali się w poszukiwanie dalszych informacji o Franciszku Chylewskim.

Dzięki rodzinie pilota książka wzbogaciła się o liczne zdjęcia z życia oraz dokumentów z czasów, kiedy bohater uczestniczył II Wojnie Światowej. Jest to publikacja jedyna w swoim rodzaju. W pomoc w dotarciu do archiwalnych dokumentów zaangażowali się znawcy historii polskiego lotnictwa oraz Konsulat Generalny RP w Londynie, który po zakończeniu wojny przesłał rodzinie pamiątki po lotniku. Ewa Dudek, w imieniu rodziny dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia jej krewnego.

Książka przedstawia życie Franciszka Józefa Chylewskiego urodzonego w 1916 w Silnie w powiecie chojnickim, a od 1920 roku mieszkańca Miłobądza w powiecie tczewskim. We wstępie przedstawia informacje o rodzicach i rodzeństwie. Następnie opisuje naukę i służbę w 4 Pułku Lotniczym Eskadra Szkolna w Toruniu, ewakuację i internowanie na Węgrzech, ucieczkę do Francji i służbę wojskową w Wielkiej Brytanii. Tu po przeszkoleniu, w stopniu Sgt pilot Chylewski został członkiem 300 Dywizjonu Bombowego w Hemswell, gdzie stawił się 2 listopada 1941 roku. Ostatni (trzeci) lot bojowy Chylewski, jako II pilot, odbył w nocy z 15 na 16 stycznia 1942 roku, a celem było bombardowanie Hamburga. Wracając z lotu samolot lądując przymusowo rozbił się. Cała załoga zginęła i pochowana została na cmentarzu w Newark-on-Trent. W ostatnim rozdziale książki przedstawione zostały biografie pozostałych członków załogi, którzy zginęli w tym locie. Książka jest bogato ilustrowana i udokumentowana licznymi materiałami źródłowymi.

Krzysztof Kowalkowski - Dotychczas wydał 10 monografii pomorskich wsi i parafii, opracował kilka biografii, opublikował cztery prace o historii i genealogii rodzin. Współautor dwóch książek oraz autor ponad 200 artykułów i reportaży. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zakupienia książki wraz z osobistą dedykacją.

W ostatnim czasie na stronie https://www.polishairforce.pl/ ukazała się okładka i informacja o książce na temat Franciszka Chylewskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: II wojna światowa. Ku pamięci Franciszka Józefa Chylewskiego, pilota 300. Dywizjonu Bombowego - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl