Ilu żołnierzy jest w Polsce? Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie rośnie w siłę

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Ilu żołnierzy jest w Polsce? Minister obrony Mariusz Błaszczak podał dane
Ilu żołnierzy jest w Polsce? Minister obrony Mariusz Błaszczak podał dane Magda Pasiewicz / Polska Press
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zamieścił w sieci dane na temat liczebności polskiej armii. Odniósł się w ten sposób do publikacji, sugerujących, że trwa „lawina” odjeść z wojska. – Mamy coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem – zaznaczył szef MON.

W niedzielę na Twitterze Błaszczak zamieścił grafikę z danymi dotyczącymi liczebności wojska w latach 2015 i 2022. Jak wskazuje grafika, siły zbrojne liczyły w 2015 roku 96 tys. żołnierzy, a w 2022 – 164 tys. żołnierzy.

Mariusz Błaszczak o liczbie żołnierzy

Grafika przedstawia również dane dotyczące liczby powołań żołnierzy zawodowych i zwolnień ze służby w 2022 roku. Tych pierwszych, wedle informacji MON, było 13 742, a drugich - 8 988. Uwzględniono również dane na styczeń bieżącego roku: jak czytamy, od początku roku było 3 969 powołań żołnierzy zawodowych i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz 4 392 zwolnień ze służby.

„To tyle na temat rzekomego exodusu żołnierzy. Wojsko Polskie rośnie w siłę! Mamy coraz więcej żołnierzy, którzy dysponują najnowocześniejszym sprzętem. Odtwarzamy jednostki i tworzymy nowe. Tylko w tym roku w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej przygotowaliśmy 25 tys. miejsc” – skomentował te dane na Twitterze szef MON.

W ostatnich tygodniach część mediów donosiła o wyraźnie zwiększonej liczbie odejść żołnierzy ze służby. W ubiegły piątek portal Onet.pl pisał o „lawinie odejść z wojska”.

Doniesienia o odejściach z wojska

„Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że w tym roku z wojska odchodzi prawie 9 tys. doświadczonych żołnierzy. Ta skala byłaby jeszcze większa, gdyby resort obrony nie wprowadził bezprecedensowych zmian w podwyżkach i dodatkach” – donosi portal.

„W ubiegłym roku resort obrony, według tych właśnie szacunków, zakładał, że z końcem stycznia 2023 r. z armii odejdzie ok. 6 tys. żołnierzy. Już jesienią stało się jednak jasne, że ta skala może być nawet dwukrotnie większa. Oznaczałoby to aż 10-proc. ubytek stanu osobowego sił zbrojnych. Z informacji Onetu wynika, że w ostatnim roku do armii wstąpiło 12 tys. nowych wojskowych. Mogłoby się więc wydawać, że skoro jest więcej powołań niż odejść, problem nie jest aż tak wielki. ‘Nic bardziej mylnego’ — przekonują nas dowódcy. Z wojska, odchodzą najbardziej doświadczeni ludzie. Chodzi m.in. o żołnierzy sił specjalnych, marynarzy, pilotów, logistyków, czołgistów czy artylerzystów. Wyszkolenie nowych potrwa wiele lat” – pisze Onet.

Portal pisze również, że „resort obrony szacuje, że polskie siły zbrojne liczą obecnie ponad 160 tys. żołnierzy”.

Ilu żołnierzy jest w Polsce?

„Problem w tym, że w tych wyliczeniach mieszczą się zarówno żołnierze zawodowi z jednostek operacyjnych, jak i żołnierze ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy na poligonach spędzają zaledwie kilka dni w miesiącu. Dodatkowo MON do stanu osobowego armii wlicza studentów szkół i uczelni wojskowych” – zauważa Onet.

Jak czytamy, ruchem MON przeciwko fali odejść ze służby ma być m.in. zapowiedziane niedawno wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla żołnierzy za wieloletnią służbę. Projektowane w ustawie świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. W ubiegłym tygodniu projekt został przyjęty przez sejmowe komisje.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 stycznia, 13:33, Gość:

Czy na tej gównianej gazecie pisowskie można przeczytać coś o WOŚP? Gdzie się odbywają imprezy? Jakie atrakcje? Ten brukowiec nie nadaje się do niczego bo nie można przeczytać w nim o najważniejszych wydarzeniach z miasta.

Za ile poszedł obraz przekazany na WOŚP „Jesteśmy mocni. To jest wojna” ?

Jest zakaz informacyjny ?

o
otto
Odejście ze służb w tym i wojska jest korzystne do końca lutego. I tak należy oceniać liczby odejść. Utrata doświadczonych funkcjonariuszy czy żołnierzy nie wywołuje żadnej refleksji w tumanowatych politycznych łbach. Odchodzą bo jest coraz większy syf. Żeby się dobrze nauczyć zawodu czy to w służbach czy wojsku trzeba kilka lat. Odczytywanie danych poprzez prowadzony nieustannie nabór do WOT , nie jest moim zamiarem obrażanie tych ludzi, jest wielkim nieporozumieniem.Ci nowi nawet dobrze chodzić nie potrafią , w tym systemie który u nich jest to proces szkolenia będzie trwał kilka lat a i tak niewiele zmieni.
G
Gość
29 stycznia, 11:35, Gość:

Licząc razem z młodymi dezerterami z Ukrainny , to coś około 2 milionów .

ruski polskojęzyczny musi popisac się swoja głupotą, to typowe u kacapów

K
Kaptain
Jak oni podają taką liczbę , to od tego trzeba odjąć -20%
g
gapcio
jakich żołnierzy!

tych z WOT??
Wróć na i.pl Portal i.pl