Polskie czołgi Leopard 2 dla Ukrainy
„Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!”– napisał szef MON na Twitterze.
Do sprawy na wtorkowej konferencji odniósł się premier Mateusz Morawiecki.
– Mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób – powiedział.
Premier: Niemcy powinny dołączyć do koalicji
Dodał, że bardzo wyraźnie widać, że Niemcy nie chcą w szerszym zakresie pomagać broniącej się Ukrainie.
– Co to oznacza w związku z tym? Czy to oznacza strach, jakąś niezrozumiałą do końca obawę, czy wiarę w to, że powrót do normalnych relacji z Rosją jest jeszcze możliwy? Warto zadawać kilka takich pytań, ponieważ na dobrą sprawę ta koalicja państw, które chcą pomóc Ukrainie odeprzeć barbarzyńską agresję rosyjską musi się poszerzać – podkreślił.
Jak wskazał, Niemcy są największą gospodarką Europy i powinny w ogromnym stopniu dołożyć się do koalicji państw, które pomagają Ukrainie.
– Oczekujemy na szybką odpowiedź. My oczywiście już szkolimy żołnierzy ukraińskich w Polsce; robią to również inne państwa na swoich terytoriach – dodał szef rządu.
Komentarz rzecznika rządu Niemiec
Rząd RFN chce pilnie rozpatrzyć wniosek polskiego rządu o przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. Poinformował o tym we wtorek rzecznik rządu Steffen Hebestreit, cytowany przez agencję dpa.
Rzecznik potwierdził, że polski wniosek wpłynął.
Jak powiedział, takie wnioski są „rozpatrywane z niezbędną pilnością, zgodnie z ustalonymi procedurami i wytycznymi dotyczącymi eksportu broni”.
Przekazanie Ukraińcom czołgów zadeklarował prezydent Polski Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty na Ukrainie.
– Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Niemcy wstrzymują się z wysłaniem czołgów Leopard 2
Choć presja, zarówno międzynarodowa, jak i wewnętrzna jest coraz silniejsza, władze niemieckie na czele z kanclerzem Olafem Scholzem nie kwapią się do podjęcia decyzji ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2.
Szefowa tamtejszej dyplomacji Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała w niedzielę, że Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska lub inne kraje wyślą te pojazdy na Ukrainę.
W poniedziałek w Berlinie spotkali się minister obrony Niemiec Boris Pistorius oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak powiedział szef niemieckiego MON, nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie Leopardów.
Źródła: i.pl, PAP
