Cały pobyt Imane Khelif na Igrzyskach XXXIII Olimpiady był naznaczony internetową nienawiścią wywołaną sporem o jej płeć. To głównie efekt dyskwalifikacji Algierki na ubiegłorocznych, marcowych mistrzostwach świata kobiet (New Delhi) za niespełnienie wymogów Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu dotyczących płci.
Szef IBA, Rosjanin Umar Kremlow twierdził wówczas, że zarówno Imane Khelif, jak i Tajwanka Lin Yu-Ting są mężczyznami, więc nie mogą bić się z kobietami.
Powołując się na przeprowadzone badania, IBA nie podało jednak, jaki dokładnie test przeprowadzono oraz jakiej metodologii w nim użyto. Kremlow stwierdził, że obie panie posiadają chromosom Y (jego obecność determinuje płeć męską), ale nie przedstawił źródła na potwierdzenie tej teorii. Drugim kluczowym czynnikiem dyskwalifikacji miał być zbyt wysoki poziom testosteronu.
Algierka „od zawsze” boksowała z kobietami i od urodzenia uważa się za kobietę. Jednak w pojedynku o ćwierćfinał, po pokonaniu - już w 46. sekundzie walki - Włoszki Angele Carini, w stronę Khelif skierowano falę nienawiści, głównie w internecie, w czym przodowali Elon Musk, Donald Trump i J.K. Rowling.
W mediach społecznościowych błyskawicznie rozprzestrzeniały się bezpodstawne doniesienia o tym, że urodziła się jako mężczyzna, mimo że w jej ojczystym kraju osoby transpłciowe nie są uznawane…
Imane Khelif zaatakowała teraz Muska za szerzenie nienawiści na jej temat. Stało się to po tym, jak 25-latka złożyła skargę przeciwko platformie „X” za ułatwianie nękania jej w internecie.
- Elon Musk był jednym z pierwszych, którzy zaatakowali mnie w tej kampanii nienawiści. Opublikował film, który natychmiast był retweetowany. Tym samym był jednym z pierwszych, którzy rozprzestrzenili kampanię przeciwko mnie - stwierdziła algierska pięściarka w emocjonalnym wywiadzie dla francuskiego CLIQUE
Elon Musk udostępnił wpis amerykańskiej pływaczki Riley Gaines, w którym napisała: „Mężczyźni nie mają miejsca w sporcie kobiecym”, dodając: „Absolutnie”.
Khelif dodała: „Nienawidzisz mnie, ale nawet mnie nie znasz. Nie wiem nawet, dlaczego doprowadziłeś do tego ataku. Byłeś okrutny wobec mnie, okrutny wobec mojej rodziny, wobec mojej matki".
- W tym czasie moja mama codziennie chodziła do szpitala. Dzisiaj nie rozumiem zachowania ludzi. Bóg jest moim przewodnikiem, jestem praktykującą muzułmanką, Arabką i przetrwałam ten moment. Mam nadzieję, że w przyszłości będę jeszcze silniejsza i wrócę jeszcze bardziej zmotywowana - stwierdziła Algierka
Pozew, który został złożony przeciwko platformie „X” - zgodnie z prawem francuskim - jest skierowany przeciwko osobom nieznanym.
Oskarża się w nim m.in. Muska i J.J. Rowling o dopuszczenie się „aktów uporczywego nękania w cyberprzestrzeni”. Nie chodzi jednak tylko o nich, ale także o komentarze Donalda Trumpa czy wiele anonimowych wpisów...
A Lin Yu-Ting, która w paryskim finale pokonała naszą Julię Szeremetę, ma wszystko gdzieś… Zdążyła już wystąpić w reklamie środków higienicznych dla kobiet, a teraz promuje luksusową biżuterię George Jensen Reflext Series z 18-karatowego złota i srebra...
Szeremeta odrzuciła pół miliona
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?