Oleśnianie nie mają wątpliwości, że jest to najpiękniejszy z kościołów drewnianych, nazywając kościół św. Anny „oleską różą zaklętą w drewnie”.
W niedzielę rozpoczęły się obchody 500-lecia kościoła o niezwykłym kształcie architektonicznym, w którym z najstarszej części świątyni odchodzi łącznik i 5 kaplic, tworząc kształt kwiatu bądź też gwiazdy.
Na początek biskup opolski Andrzej Czaja odprawił uroczystą mszę świętą w zabytkowym kościele św. Anny.
Obchody 500-lecia „oleskiej róży zaklętej w drewno” potrwają cały rok.
Co ciekawe, okrągła rocznica jest tylko rocznicą konsekracji kościoła po rozbudowie. W 1518 r. został konsekrowany, ale źródła historyczne mówią, że pierwotny mały kościół powstał już w 1444 roku.
Mieszkańcy mają nadzieję, że kulminacją będzie wpisanie kościółka na listę Pomników Historii. Proboszcz ks. Walter Lenart złożył stosowny wniosek, który dostał już pozytywną opinię.
3 etapy budowy kościoła św. Anny w Oleśnie:
1444 - wzniesiono niewielki, drewniany kościółek na pamiątkę ocalenia dziewczyny przed goniącymi ją zbójcami
1518 - wzniesiono większy kościół, który został konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo. We wnętrzu ustawiono ołtarz Wielka Święta Rodzina, autorstwa mistrza Jakuba ze szkoły Wita Stwosza (ołtarz ten został skradziony w 1994 roku, dzisiaj w kościele jest jego replika).
1668-70 - rozbudowa kościoła przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka, który dobudował łącznik oraz 5 kaplic, tworzących kształt kwiatu bądź też gwiazdy.
Ruszają obchody 500-lecia kościoła św. Anny w Oleśnie. To na...