Innowacyjna operacja odbytu w Poznaniu. Lekarze z poznańskiego szpitala pierwsi w Polsce zoperowali nową metodą przetoki okołoodbytnicze

Marta Jarmuszczak
Opracowanie:
Dzięki zastosowaniu autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej pozyskanej z własnej krwi pacjenta, proces gojenia staje się szybszy i bardziej skuteczny, eliminując konieczność bardziej skomplikowanych operacji.
Dzięki zastosowaniu autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej pozyskanej z własnej krwi pacjenta, proces gojenia staje się szybszy i bardziej skuteczny, eliminując konieczność bardziej skomplikowanych operacji. materiały prasowe
Lekarze ze Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu wprowadzili innowacyjną metodę operowania przetok okołoodbytniczych. Nowa technika pozwala na leczenie bez potrzeby rozległego wycinania kanału przetoki, co czyni ją pierwszą tego typu operacją w Polsce.

Rzeczniczka szpitala Zuzanna Pankros poinformowała PAP, że pierwsze dwa zabiegi przeprowadzono w czwartek, na dwóch mężczyznach po 50. roku życia.

W piątek mają opuścić szpital. Zabiegi są przełomowe w leczeniu tego trudnego schorzenia.

Zabiegi operacyjne przetok okołoodbytniczych

Zabiegi przeprowadzono na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Jest to metoda wykorzystująca utologiczną bioaktywną matrycę fibrynową, czyli rodzaj materiału, który tworzy się z własnej krwi pacjenta. Wspomaga on procesy biologiczne, tj. gojenie się tkanek.

Metoda ma zminimalizować inwazyjność zabiegu i ryzyko uszkodzenia zwieraczy odbytu. Sprawia też, że rany szybciej się goją.

Przetoka odbytu jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do chirurga proktologa.

- Jest to patologiczny kanał, który łączy światło odbytnicy lub kanału odbytu z powierzchnią skóry, co prowadzi do nawracających, często ciężkich infekcji, bólu, a także ropnej lub krwistej wydzieliny. Najczęstszą przyczyną przetok jest infekcja wewnątrz kanału odbytu, choć mogą również występować w przebiegu chorób zapalnych jelit, np. w chorobie Crohna, czy stanowić powikłanie pourazowe i pooperacyjne – poinformowała PAP Zuzanna Pankros.

Obaj zoperowani w Poznaniu pacjenci przyznali, że schorzenie bardzo utrudnia życie, m.in. podczas siedzenia czy prowadzenia samochodu, a jazda na rowerze czy wyjście na basen nie jest możliwe.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl