Inowłódz: Odnaleziono zwłoki majora Henryk Dobrzańskiego ps. "Hubal"? [ZDJĘCIA]

Andrzej Wdowski (AIP)
Szczątki legendarnego majora Hubala odkopano na cmentarzu w Inowłodzu?
Szczątki legendarnego majora Hubala odkopano na cmentarzu w Inowłodzu? Andrzej Wdowski/Polska Press
Na cmentarzu rzymskokatolickim przy kościele św. Idziego w Inowłodzu w pow. toma­szo­w­skim zakończono w sobotę (17 kwietnia) prace sondażowe, mające na celu ustalić domniemane miejsce spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim Hubal. ZOBACZ ZDJĘCIA.

– Szczątków Hubala szukaliśmy tam po raz trzeci i ostatni – mówi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia ”Wizna 1939”. – Znaleźliśmy kilka kości długich, grubych, a także kości czaszki. Znaleźliśmy to, czego szukaliśmy. Teraz z napięciem czekać będziemy na wyniki specjalistycznych badań. Może to potrwać dwa lub trzy miesiące, a może krócej. Odnalezione fragmenty kos­tne zostały zebrane do specjalnej trumny przez zakład pogrzebowy, poświęcone przez przybyłego na miejsce księdza z tamtejszej parafii i przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia badań genetycznych.

Prace na cmentarzu w Ino­włodzu wykonywała ekipa Stowarzyszenia „Wizna 1939” na zlecenie Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, która zgodę na ich przeprowadzenie dostała z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Major Henryk Dobrzański, pseudonim Hubal, dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego zginął 30 kwietnia 1940 r. w zagajniku leśnym w okolicach wsi Anielin w gminie Poświętne w pow. opoczyń­skim. Do dzisiaj, mimo wielu poszukiwań i badań, nie odnaleziono miejsca pochówku legendarnego żołnierza i dowódcy Oddziału Wydzielonego WP w okupowanej przez Niemców Polsce.

Czy tym miejscem może być cmentarz rzymskokatolicki przy kościele św. Idziego w Ino­włodzu? – Od śmierci majora Hubala minęło już 76 lat i każda hipoteza wymaga przebadania, gdyż niczego nie można wykluczyć – uważa Łukasz Ksyta, autor książki „Major Hubal - historia prawdziwa”, obecny podczas poszukiwań. – Historia domniemanego grobu majora Hubala na miejscowym cmentarzu w Inowłodzu związana jest z rodziną Stanisława Kowalskiego urodzonego w 1902 r. oraz miejscowego księdza o tym samym imieniu i na­z­wisku. Rodzinną historię dotyczącą miejsca spoczynku majora Hubala opowiedział pan Paweł Beuth, który usłyszał ją od swojego teścia Jana Kowalskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Łotry, szaleńcy i "Wielki Leniwiec". Niebohaterska historia narodzin SAS

Ojciec Jana Kowalskiego Stanisław osobiście brał udział w pochówku ciała majora Hubala. Jak opowiedział pan Paweł przed kamerą programu „Było nie minęło – kronika zawiadowców historii” cała historia rozpoczęła się na początku maja 1940 r. Wtedy to na prośbę księdza Stanisława pochowano w grobowcu rodziny Kowalskich ciało majora Hubala. W grzebaniu zwłok Hubala brały jeszcze udział dwie osoby: Jan Grad i pan Karkowski. Ksiądz Kowalski zobowiązał wszystkich uczestników pogrzebu majora Dobrzańskiego do milczenia.

W 1949 r. zwłoki majora przeniesione zostały z grobowca niedaleko muru okalającego cmentarz. Podczas pierwszych prac jakie przeprowadzono w Inowłodzu 27 lutego między dwoma grobowcami znaleziono jedynie mały fragment kości, podczas kolejnych poszukiwań natrafiono na dwa drobne fragmenty kości ludzkich. W minioną sobotę (16 kwietnia) podczas prac przy cmentarnym murze, tych kości odkopano kilka, różnej wielkości.
Natrafiono m. in. na kości kończyn dolnych i górnych. Jak podaje Dariusz Szymanowski, na podstawie wstępnej oceny antropologicznej, można stwierdzić, że wśród ekshumowanych szczątków znajdują się kości mężczyzny w wieku ok. 40-50 lat. Wszystkie odnalezione fragmenty zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia badań genetycznych.
Czy są to kości legendarnego majora Hubala? Ciała majora Hubala szukano w różnych miejscach Polski przez wiele lat, m.in. w okolicach Anielina, gdzie zginął, a także w Tomaszowie Mazowieckim, w lesie niedaleko Cekanowa i w Chorzęcinie. W tej ostatniej miejscowości znaleziono ludzkie kości, ale badania DNA wykluczyły, że są to kości legendarnego majora Hubala.

CZYTAJ TAKŻE: Łotry, szaleńcy i "Wielki Leniwiec". Niebohaterska historia narodzin SAS

W 2002 r. na strychu kamienicy w Wiedniu odnaleziono pudełko z serią zdjęć wykonanych w latach wojny. Na dwóch z nich rozpoznano majora Hubala. Odnalazł je Roman Szlacan podczas sprzątania strychu domu swojej siostry, mieszkającej w Wiedniu. Na jednej z fotografii dokładnie widać, że ciało majora zostało obsypane dookoła wałem z piachu, a zwłoki obłożono gałęziami i gazetami. W tle widać też nogi żołnierzy i jak twierdzą historycy coś na kształt kanistra. A to mogłoby sugerować, że ciało majora mogło zostać spalone.

30 kwietnia mija 76. rocznica śmierci majora Henryka Dobrzańskiego - Hubala. Z tej okazji w Anielinie obchodzony będzie Dzień Pamięci o Majorze Hubalu. O godz. 9.15 rozpocznie się polowa msza święta. Po przemówieniach okolicznościowych o godz. 10.30 zaplanowany jest Apel Pamięci i salwa honorowa. Uroczystości zakończy składanie wieńców i kwiatów przy Szańcu Hubala. Honorowy patronat na uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szechter
Gdzie cię nauczyli tego bełkotu jaki z siebie wydalasz?
Q
QWERTY
cisza. Czy badania DNA tyle trwają, że po roku nie można ustalić, czy ta informacja jest prawdziwa?
M
Mirosław
Wielki szacunek dla Majora za to co czynil dla naszej ojczyzny Polski . Bóg ,Honor,Ojczyzna na pochybel tym co mysla inaczej !!!
P
Piotr
"wątpliwych typu kukliński jakieś inki i inne" ... Polecam odstawić specyfiki które pan bierze albo ograniczyć ich ilość być może nie cofnie to zniszczeń dokonanych w móżdżku ale przynajmniej jest szansa spowolnienia regresu.
E
Edmund Dylo
W 2002 r. na strychu kamienicy w Wiedniu odnaleziono pudełko z serią zdjęć wykonanych w latach wojny. Na dwóch z nich rozpoznano majora Hubala. Odnalazł je Roman Szlacan podczas sprzątania strychu domu swojej siostry, mieszkającej w Wiedniu.

Moje pytanie: Co robiła siostra p.Szlacana w kamienicy w Wiedniu,który fotografował ciało Hubala? czyzby wyszła za hitlerowskiego zołdaka badź jego syna? ech ta pazerność Polska.
g
gryfon
Świetna robota.Wielki szacunek dla ekipy"było nie minęło" zawsze Was oglądam.Ciekawe historie,opowieści małe drobne ,ale jaki cenne i piękne.
l
losot
kpr. Antoni Kossowski („Ryś”), cześć jego pamieci
P
Poli
jako mlody chlopak bral udzial w obronie Lwowa,miasta bronil chlopcy w jego wieku Orl,eta Lwowskie
p
pokony
Odczep sie od Hubala ciekawy jestem czy ty bys tsk walczyl
P
Polak
Powiem krótko jaki nik takie g..no,wypełnia twoją czaszkę.
P
Polak
Zamilcz judku lu w..laj do swoich do Izraela.
P
Polak
Nie jesteś godny bycia Polakiem na pewno jesteś germanofilem lub żydkiem.Jak się tobie nie podoba Polska to bierz dupę i s..dalaj.
P
POLAK
Wystąpiłem do prezydenta o zwrócenie się do swoich kumpli niemieckich którzy mają na pewno w archiwach gdzie jest pochowany prawdziwy POLAK i Patriota.Do dzisiaj nie ma odpowiedzi.Jak to jest możliwe ze szuka się na siłę bohaterów co najmniej wątpliwych typu kukliński jakieś inki i inne a tu do tej pory nic.Śmieją się niemcy nam w twarz a tu prawdziwy Polak jest do tej pory tylko majorem.
n
nullus
Czy bycie Polakiem musi oznaczać jak to się utarło niestety ostatnimi czasy, taką nienawiść, rynsztokowy język, zamknięcie umysłu, ograniczenie horyzontów? Czy zachowania troglodyty są wyrazem umiłowania ojczyzny? Wzorem musi być teksański poganiacz bydła? Zarówno pod względem obyczajów jak i intelektu? Obowiązek szkolny jest, język polski w programie nauczania ,,przerabiane,, lektury i jedyne po tym wszystkim na co was stać w polemikę z adwersarzem to przekleństwa, groźby. Brak argumentów, nieugruntowane bo przyjęte ad hoc ,,przekonania,, język nienawiści z demagogicznych czasopism nie pozwala? Bohater może być wielkim duchem wodzem , strategiem, doskonałym wojownikiem i jednocześnie pijakiem kurwiarzem nienawykłym płacić długów karcianych. Lub mieć inne wady, bo jest człowiekiem.
c
czosnek
Jesteś zdrajca i agent obcego wpływu.
Wróć na i.pl Portal i.pl