Górki Czechowskie. IPN ma wyniki badań kości znalezionych w maju. Potwierdziło się, że w ziemi przeleżały ponad 50 lat. Kim były ofiary?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Kości znalezione na górkach czechowskich to szczątki co najmniej dwóch osób, z czego jedna mogła być mężczyzną. W ziemi przeleżały powyżej 50 lat. – Raczej to ofiary z okresu II wojny światowej – twierdzi IPN, który poznał wynika badań szczątków znalezionych w maju na dawnym poligonie na Czechowie.

IPN przeprowadził w maju tego rok prace archeologiczne na górkach czechowskich. Znaleziono wówczas ok. 50 fragmentów ludzkich kości. Trafiły one do badań. Instytut właśnie otrzymał ich wyniki.

- Z ustaleń biegłych wynika, że kości przebywały w ziemi powyżej 50 lat – informuje prokurator Dariusz Antoniak z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. – Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić jednoznacznie czy to osoby, których pochówki odbyły się po II wojnie światowej czy w trakcie jej trwania. Raczej należy wskazywać na okres wojny, bo prace archeologiczne zostały przeprowadzone w miejscu, gdzie wcześniej był wykonywane ekshumacje ofiar z tego okresu.

Kości są bardzo zniszczone. – Należały do co najmniej dwóch dorosłych osób. Nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, właśnie ze względu na bardzo zaawansowaną degradację materiału kostnego, o płci ofiar. Prawdopodobnie jedną z nich był mężczyzna – opisuje Antoniak.

Jak zginęły? – Mechanizm śmierci nie jest możliwy do ustalenia – przyznaje Antoniak. I dodaje: - Wyniki badań przedstawione przez biegłych potwierdzają nasze wnioski przedstawione tuż po wydobyciu kości z ziemi.

- Są to szczątki co najmniej dwóch osób. Odnaleziono fragmenty dwóch kości długich, kończyny lewej dolnej - mówił w maju prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Prace archeologiczne przeprowadzone w maju obejmowały obszar w rejonie placu zabaw dla dzieci i ścieżki przebiegającej obok niego. IPN wytypował to miejsce w oparciu informacje uzyskane od społeczników. Korzystał też z raport pułkownika Rudolfa Ostrzyńskiego, pt. „Historia martyrologii Czechowa w latach 1939-1944”. Został on przygotowany w latach 70. i 80. XX wieku. Zawiera relacje 230 świadków. Znajdują się w nim mapki z miejscami ekshumacji przeprowadzonych w latach 1947-48. Chodzi o cztery lokalizacje. Sam IPN dysponuje informacjami, że takich ekshumacji było osiem. W ich trakcie wydobyto 231 ciał.

IPN na razie nie planuje dalszych badań terenowych w miejscu znalezienia kości. – Cały czas szukamy jednak materiałów źródłowych, które mogą poszerzyć zakres wiedzy, którą posiadamy zarówno na temat ofiar, jak i miejsca ich pochówków – mówi Antoniak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl