Inwazja Rosji na Ukrainę. USA mają szacunki, jak długo może potrwać wojna

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ukraina, 10 sierpnia 2022. Zniszczenia na lotnisku w Hostomelu, niedaleko Kijowa. Lotnisko zostało zajęte przez Rosjan pierwszego dnia inwazji 24 lutego 2022 r.
Ukraina, 10 sierpnia 2022. Zniszczenia na lotnisku w Hostomelu, niedaleko Kijowa. Lotnisko zostało zajęte przez Rosjan pierwszego dnia inwazji 24 lutego 2022 r. Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Zdaniem amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą. Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) „poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia »mobilizację przemysłu« w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów. HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy prezydent Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD)” – relacjonuje instytut.

Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na doniesienia rosyjskiego portalu Ura, według którego w zakładach Urałwagonzawod wizytę złożył 12 sierpnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Urałwagonzawod to największy rosyjski producent czołgów. Według wywiadu ukraińskiego zakłady borykają się z problemami finansowymi z powodu sankcji zachodnich i nie wywiązały się z kontraktów państwowych.

„Jeśli wizyta Szojgu faktycznie się odbyła, to sugeruje ona, że Kreml próbuje wznowić operacje kompleksu wojskowo-przemysłowego, lub je rozszerzyć” – ocenia ISW.

Instytut przypomina, że już wcześniej wskazywał na „kryptomobilizację gospodarki rosyjskiej” dokonywaną przy pomocy regulacji prawnych. Chodzi o przepisy podpisane przez Putina 14 lipca, zobowiązujące biznes rosyjski – zarówno państwowy, jak i prywatny – do wykonywania zamówień wojskowych. Przepisy te pozwalają również władzom państwowym na wprowadzanie zmian w warunkach zatrudnienia pracowników przedsiębiorstw.

Przyjęcie tych przepisów „wskazuje, że Kreml będzie wprowadzał dalsze kroki na rzecz rozszerzenia swej bezpośredniej kontroli nad działaniami rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego” – wynika z prognoz instytutu.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastruktury, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wielu wyrzutni rakiet i pocisków balistycznych.

Według Pentagonu rosyjskie straty wynoszą ok. 70-80 tys. żołnierzy, wliczając to rannych.

mac

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl