Islamscy bojownicy zaatakowali bazę wojskową w Mali. Wojsko wydało komunikat

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Bojownicy powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim od dekady prowadzą ataki na bazy wojskowe w Mali
Bojownicy powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim od dekady prowadzą ataki na bazy wojskowe w Mali Fot. -/AFP/East News
Islamscy bojownicy zaatakowali w piątek główną bazę wojskową, w której mieszka tymczasowy prezydent Mali Assimi Goita. Do ataku doszło blisko stolicy. Wojsko poinformowało, że udało się odeprzeć atak. W czwartek niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni zabili sześć osób.

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim od dekady prowadzą ataki na bazy wojskowe w Mali. Od 10 lat na północy i w centrum kraju trwa rebelia. Do tej pory bojownicy nie zaatakowali tak blisko stolicy Mali Banako. Do ataku doszło w piątek w obozie wojskowym Kati. Kati było miejscem buntów w 2012 i 2020 roku, które doprowadziły do ​​udanych zamachów stanu.

Z informacji przekazanych przez Reutera wynika, że konwój, który przewoził pułkownika Assimiego Goitę, opuścił Kati, i miał się udać do Bamako.

Tak wyglądają nagrania z ataku.

- Malijskie Siły Zbrojne energicznie odparły atak terrorystyczny na bazę Kati. To było wcześnie rano, około godziny 5 z dwoma samochodami-bombami - podało wojsko na Twitterze.

Wojsko i rząd Mali zazwyczaj nazywają islamskich bojowników terrorystami. Atak na bazę również został nazwany przez władze aktem terroryzmu.

- Tymczasowa liczba ofiar śmiertelnych to zneutralizowanie dwóch napastników. Sytuacja jest pod kontrolą i trwają operacje oczyszczania mające na celu wypłoszenie autorów i ich wspólników - informują władze.

Goita i jego przewrót

Armia poinformowała w czwartek, że bojownicy związani z Al-Kaidą przeprowadzili skoordynowane ataki na kilka obozów wojskowych w środkowym Mali, zabijając jednego żołnierza i raniąc 15. Junta Mali doszła do władzy w wyniku zamachu stanu w sierpniu 2020 roku, który rozpoczął się jako bunt w bazie Kati. Podczas drugiego zamachu z 2021 roku, zmuszono do rezygnacji ówczesnego tymczasowego prezydenta Ba N'Daou. Był on w konflikcie Goitą, który zastąpił go na stanowisku. Goita planuje sprawować "tymczasową" władzę i kierować rządem przejściowym do wyborów 2024 roku.

Goicie wielokrotnie zarzucano opóźnianie wyborów, nadużycia w armii oraz współpracę z rosyjskimi najemnikami w walce z islamistycznym powstaniem. Pułkownik zobowiązał się, że junta powtrzyma rebelię, ale nie dała rady powtrzymać bojowników przed rozszerzeniem ich działalności na południu Mali.

W zeszłym tygodniu niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni zabili sześcioro osób na punkcie kontrolnym zaledwie 70 km na wschód od Bamako.

Źródło: Twitter, Reuters

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl