Wojna w Strefie Gazy, dziesiątki ofiar. Krwawy nalot Izraela na posterunek policji koło targu

Grzegorz Kuczyński
W czwartkowych nalotach Izraela zginęło ponad 40 osób
W czwartkowych nalotach Izraela zginęło ponad 40 osób PAP/EPA
Izraelskie siły powietrzne zbombardowały posterunek policji w Dżabaliji w północnej części Strefy Gazy, zabijając co najmniej 10 osób, poinformowały lokalne władze służby zdrowia. Izraelskie wojsko oświadczyło, że uderzyło w centrum dowodzenia Hamasu i grup Islamskiego Dżihadu. Łącznie w czwartkowych atakach Izraela w Strefie Gazy zginęły już co najmniej 44 osoby.

SPIS TREŚCI

Ratownicy medyczni poinformowali, że dwa izraelskie pociski uderzyły w posterunek policji znajdujący się w pobliżu targowiska, w wyniku czego oprócz 10 ofiar śmiertelnych, rannych zostało kilkadziesiąt osób.

W oświadczeniu, najwyraźniej odnoszącym się do tego samego incydentu, izraelskie siły zbrojne poinformowały, że zaatakowały centrum dowodzenia i kontroli prowadzone przez Hamas i sprzymierzone z nim grupy Islamskiego Dżihadu w Dżabaliji, które bojownicy wykorzystywali do planowania i przeprowadzania ataków na izraelskie siły zbrojne.

Zabójcze ataki Izraela

Lokalne władze służby zdrowia poinformowały, że izraelskie naloty zabiły co najmniej 34 inne osoby w oddzielnych atakach powietrznych w całej enklawie, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych w czwartek do 44. Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy poinformowało, że szpital dziecięcy Durra w mieście Gaza przestał funkcjonować dzień po izraelskim nalocie, który uderzył w górną część budynku, uszkadzając oddział intensywnej terapii i niszcząc system paneli słonecznych. Nikt nie zginął. Izrael nie skomentował tego incydentu.

System opieki zdrowotnej w Strefie Gazy został zniszczony przez trwającą od 18 miesięcy izraelską kampanię wojskową, rozpoczętą w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października 2023 r., w wyniku której wiele szpitali na tym terytorium zostało unieruchomionych, zginęli lekarze, a dostawy niezbędnych środków zostały ograniczone.

Krwawa wojna w Strefie Gazy

Od czasu zerwania zawieszenia broni w styczniu, które nastąpiło 18 marca, izraelskie ataki zabiły ponad 1900 Palestyńczyków, w tym wielu cywilów, według władz służby zdrowia w Strefie Gazy, a setki tysięcy osób zostało wysiedlonych, gdy Izrael przejął teren, który nazywa strefą buforową Strefy Gazy. Wysiłki arabskich mediatorów z Kataru i Egiptu, wspieranych przez Stany Zjednoczone, nie przyniosły jak dotąd pojednania między walczącymi stronami, Izraelem i Hamasem.

W wyniku ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. zginęło 1200 osób, a 251 zakładników zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. Od tego czasu, według danych służb zdrowia, w izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy zginęło ponad 51 300 Palestyńczyków.

od 18 lat

źr. The Straits Times

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl