Izrael nakazuje ewakuację szpitala i planuje zbombardowanie placówki. Jak wygląda obecnie sytuacja w Strefie Gazy?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Właśnie otrzymaliśmy od izraelskich władz okupacyjnych wezwanie do natychmiastowej ewakuacji szpitala Al-Kuds w Strefie Gazy, ponieważ zostanie on zbombardowany - poinformowało w niedzielę Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca. Mieszkańcy Strefy Gazy w niedzielę wdarli się z kolei do magazynów Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich, zabierając wiele produktów spożywczych.
Siły izraelskie nakazały opuszczenie szpitala w Strefie Gazy w celu zbombardowania budynku. Jak obecnie przedstawia się sytuacja na Bliskim Wschodzi
Siły izraelskie nakazały opuszczenie szpitala w Strefie Gazy w celu zbombardowania budynku. Jak obecnie przedstawia się sytuacja na Bliskim Wschodzie? Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Izrael nakazał ewakuację szpitala w Strefie Gazy

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca dodało, że w niedzielę rano w odległości 50 metrów od szpitaladoszło do nalotów, w wyniku których budynek został bardzo poważnie uszkodzony. Placówka medyczna znajduje się w dzielnicy Tel al-Hawa w mieście Gaza.

W Strefie Gazy zamknięto co najmniej 30 szpitali i ośrodków zdrowia, ponieważ skończyły im się zapasy środków medycznych i paliwa - podały władze palestyńskiej eksklawy.

Jak podkreślono, oczekuje się, że w nadchodzących godzinach i dniach więcej szpitali zostanie całkowicie zamkniętych, jeśli do Gazy nie trafią niezbędne dostawy paliwa i lekarstw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Mieszkańcy Strefy Gazy wdarli się do magazynów Agencji Narodów Zjednoczonych

W niedzielę tysiące mieszkańców Strefy Gazy włamało się do magazynów i centrów dystrybucyjnych Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), zabierając mąkę i inne "podstawowe artykuły potrzebne do przetrwania" - powiadomiła organizacja.

"To niepokojąca oznaka tego, że porządek społeczny zaczyna się załamywać po trzech tygodniach wojny i oblężeniu Gazy" - przyznała UNRWA w oświadczeniu. Dostawy pomocy do tego terytorium zostały wstrzymane, odkąd izraelska armia zaczęła ostrzeliwać eksklawę w odpowiedzi na atak rządzącej nią palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael.

Przed sobotą do Gazy wpuszczono łącznie 84 ciężarówki z pomocą humanitarną przeznaczoną dla 2,3 mln osób zamieszkujących ten zamknięty obszar, pozbawiony obecnie elektryczności, paliwa i zapasów żywności.

Czy premier Izraela nie otrzymał kluczowych informacji od armii?

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że na żadnym etapie nie otrzymał najmniejszych ostrzeżeń o "wojennych intencjach" palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas. W odpowiedzi na te zarzuty rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) oznajmił, że "Izrael jest obecnie w stanie wojny i to na niej się skupiamy".

"Wszystkie służby bezpieczeństwa, w tym szef wywiadu wojskowego i szef Szin Bet (służby specjalnej odpowiedzialnej za kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne - PAP), byli zdania, że Hamas został ujarzmiony i chce wypracować porozumienie" - napisał Netanjahu w komentarzu na platformie X (d. Twitterze), który następnie usunął po wielu krytycznych reakcjach.

Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben Gwir podkreślił na tej samej platformie, że "problemem nie są konkretne ostrzeżenia, ale cała błędna koncepcja bezpieczeństwa". "Polityka powstrzymywania, wyimaginowane odstraszanie i kupowanie tymczasowego spokoju za wygórowaną cenę stanowią źródło całego problemu" - argumentował prawicowy polityk.

Dodał, że dyskusja ta nie może kontynuowana teraz, podczas wojny, a "czas na rozliczenia jeszcze przyjdzie".

Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari odmówił w niedzielę komentarza w tej sprawie, zaznaczając, że "służby prowadzą dochodzenie i przedstawią wszystko opinii publicznej". "Teraz walczymy i koncentrujemy się na wojnie" - oświadczył.

Netanjahu przyznał ostatecznie w niedzielę, że "był w błędzie". "Rzeczy, o których mówiłem, nie powinny były zostać powiedziane. Przepraszam" - napisał na platformie X. "Udzielam pełnego wsparcia wszystkim szefom sił bezpieczeństwa, razem zwyciężymy" - zapewnił.

Ile osób zginęło w konflikcie między Palestyną a Izraelem?

Kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że w izraelskich atakach na terenach palestyńskich zginęło ponad 8 tysięcy osób, w tym 3 tysiące 342 dzieci.

Bombardowania terytoriów palestyńskich i wkroczenie na nie wojsk Izraela to odpowiedź na atak Hamasu 7 października. Wówczas tłumy islamistów przedostały się ze Strefy Gazy do Izraela, zabijając 1 400 osób i porywając ponad 200.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
A tfu im w ryje
Bandziory psychopaci żydowscy mordują ludzi
Wróć na i.pl Portal i.pl