Nie żyje dowódca Hamasu, który kierował masakrą 7 października
Ebrahim Biari został zabity w mieście Dżabalija w północnej części Strefy Gazy. Przedstawiciele izraelskiego wojska twierdzą, że oprócz niego zlikwidowano w tym mieście 50 innych bojowników, a oddziały izraelskie przejęły tam kontrolę nad "twierdzą Hamasu".
Twierdza była wykorzystywana przez Biariego do szkolenia w ramach przygotowań do operacji terrorystycznych. Znajdowała się tam infrastruktura i tunele, które służyły bojownikom do przemieszczania się do strefy przybrzeżnej. W walkach na tym obszarze siły izraelskie zabiły wielu terrorystów, zniszczyły tunele, broń i sprzęt wojskowy - podano.
Wskutek ataku na Hamas zginęło też wielu cywilów
Portal AL Dżazira twierdzi, że Biari miał się ukrywać w obozie dla uchodźców, gdzie wskutek ataku zginęła nieznana jak dotąd liczba cywilów. Jeden ze świadków ataku powiedział reporterowi CNN: "Czekałem w kolejce, aby kupić chleb, gdy nagle i bez wcześniejszego ostrzeżenia spadło siedem do ośmiu pocisków. W ziemi było potem siedem do ośmiu ogromnych dziur, pełnych zabitych ludzi, części ciał leżały wszędzie".
Izraelska armia przyznała się do ataku na obóz dla uchodźców. Podpułkownik Richard Hecht z Sił Obronnych Izraela powiedział CNN, że celem nalotu był dowódca Hamasu, który "ukrywał się, jak to mają w zwyczaju, wśród cywilów". Hecht dodał, że śmierć cywilów jest "tragedią wojny".
Kim był Ebrahim Biari?
Według portalu Jerusalem Post Ebrahim Biari był odpowiedzialny za działania zbrojne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Miał udział w wysłaniu terrorystów do ataku na port Aszdod w 2004 roku, w którym zamordowano 13 Izraelczyków, oraz odpowiadał za kierowanie ostrzałem rakietowym na Izrael przez dwie dekady. Armia izraelska poinformowała w środę rano, że dziewięciu jej żołnierzy zginęło we wtorek w walkach w Strefie Gazy. Tym samym liczba żołnierzy Izraela, którzy zginęli w wojnie z Hamasem od 7 października, wzrosła do 326.
Palestyńskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Paltel twierdzi, że ponownie doszło do "całkowitego przerwania wszystkich usług komunikacyjnych i internetowych" w Strefie Gazy. W oświadczeniu na platformie X Paltel twierdzi, że dostęp do łączności międzynarodowej został odcięty. Według izraelskiej armii dwóch innych żołnierzy zostało poważnie rannych we wtorek podczas walk na terytorium palestyńskim.
Drodzy ludzie w naszej ukochanej ojczyźnie,
Z przykrością ogłaszamy całkowitą przerwę w komunikacji i usługach internetowych ze Strefą Gazy, w związku z ponownym odcięciem wcześniej połączonych tras międzynarodowych. Niech Bóg Was chroni i chroni nasz kraj.
Armia izraelska oświadczyła w środę, że uderzyła w ponad 11 tys. celów w Strefie Gazy od wybuchu wojny zapoczątkowanej przez atak Hamasu na Izrael z tych terenów 7 października.
„Od początku wojny Izraelskie Siły Obrony uderzyły w ponad 11 tys. celów należących do organizacji terrorystycznych w Strefie Gazy” – poinformowała armia w komunikacie.
Wcześniej armia izraelska podała, że dziewięciu jej żołnierzy zginęło, a dwóch zostało poważnie rannych we wtorek w walkach w Strefie Gazy. Tym samym liczba żołnierzy Izraela, którzy zginęli w wojnie z Hamasem, wzrosła do 326.
Uderzenie Hamasu 7 października skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Dotychczas zginęło ponad 1,4 tys. Izraelczyków, a ponad 5,4 tys. zostało rannych. Ponadto terroryści uprowadzili co najmniej 240 osób do Strefy Gazy.
Według podległego Hamasowi ministerstwa zdrowia od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 8,3 tys. Palestyńczyków. W nocy izraelskie oddziały wkroczyły do Dżaninu na Zachodnim Brzegu, by niszczyć "terrorystyczną infrastrukturę" - podaje serwis Times of Israel.
Znaleziono i zniszczono ładunki wybuchowe podłożone na drogach oraz podziemny tunel używany przez palestyńskich terrorystów. Skonfiskowano również samochód z amunicją i sprzętem wojskowym - podała izraelska armia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: