Jak dbać o włosy zimą? Sięgnij po witaminy
Minusowe temperatury nie tylko nie zachęcają do długich spacerów, ale także negatywnie wpływają na kondycję włosów. Warto więc o nie w porę zadbać i postawić na dietę, która pomoże wzmocnić je od wewnątrz. Powinna być bogata w witaminy takie jak m.in. A, D, E, K oraz B6 i B12. Poza nimi warto wybrać cynk i miedź.
Aby włosy były mocne, gęste i zdrowe w pierwszej kolejności należy zadbać w jadłospisie o nabiał, mięso i ryby. Te produkty dostarczą pełnowartościowego białka, zbudowanego z aminokwasów, które wpływa na stan naszych włosów [...] Aby włosy były mocne, gęste i zdrowe w pierwszej kolejności warto zadbać o nabiał, mięso i ryby. Wymienione składniki są bardzo ważne ponieważ dostarczą pełnowartościowego białka, które zbudowane jest z aminokwasów. Te małe zaś cząstki stanowią budulec dla keratyny będącej ważną substancją struktury włosa. Keratyna zawiera aminokwasy posiadające w swym składzie siarkę, która pełni rolę swoistego cementu, który spaja ze sobą cegiełki, tworząc białko. Niedobory takich cegiełek mogą prowadzić do kruchości i łamliwości włosów, nadmiernego wypadania, utraty ich blasku, czy nawet w niektórych przypadkach łysienia. W jadłospisie powinny znaleźć się również soja, soczewica, fasola, kasza gryczana, jaglana czy komosa ryżowa. Ważne w spożyciu są produkty mleczne, posiadające istotną dla naszych włosów witaminę A, jak również mięso bogate w żelazo - przekazała Małgorzata Dębska.
Niedobór żelaza skutkuje wypadaniem i osłabieniem włosów. Chociaż spora ilość żelaza występuje w produktach mięsnych, można go znaleźć m.in. w brokułach, szpinaku, kaszy jaglanej oraz soczewicy. Poza nim, warto sięgać też po krzem, który można znaleźć w takich produktach jak m.in. płatki owsiane oraz kasza jaglana.
Stan naszych włosów jest w dużej mierze odzwierciedleniem tego, co dostarczamy do naszego organizmu wraz z posiłkami. Nasza dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana tak, aby nie dopuścić do niedoborów w naszym organizmie, które w pierwszej kolejności odbiją się na kondycji włosów. Warto zadawać sobie sprawę, że źle zbilansowane diety mogą zaburzać homeostazę organizmu – równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. W efekcie prowadzić do złego odżywania mieszków włosowych i ogólnej złej kondycji całej struktury włosa. Włosy mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych. – powiedziała Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Warto mieć świadomość, że kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.
ZOBACZ TEŻ:
Jaki wybrać obracany fotelik dla dziecka do samochodu? Mamy z Pomorza mają swoje typy
