Spis treści
Kiedy jest Narodowe Święto Niepodległości?
11 listopada 1918 roku tu ważna data dla Polaków. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia obchodzimy więc jedno z ważniejszych świąt państwowych. Przypominamy sobie wówczas bohaterów, którzy walczyli o wolność kraju. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poszczególnych miastach Polski odbywają się różne uroczystości, msze święte i parady wojskowe. W tym roku 11 listopada wypada w poniedziałek jest to kolejny wolny dzień od szkoły w listopadzie.

Jest to też dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. W placówkach oświatowych dzień wcześniej organizowane są zazwyczaj akademie na 11 listopada przypominające o tym ważnym wydarzeniu, jakim było odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Wyrazem naszego patriotyzmu jest też śpiewanie pieśni patriotycznych i wywieszenie flagi Polski.
Jak zawiesić flagę Polski na 11 listopada?
Nie każdą biało-czerwoną płachtę można określić mianem flagi. Zgodnie z obowiązującymi zasadami flaga powinna mieć proporcje 5:8 (rzadziej 3:5), w innym przypadku możemy mówić jedynie o barwach narodowych. Bardzo ważne jest też to, by była ona przymocowana tylko do jednego drzewca.
Niektórzy decydują się na wywieszenie biało-czerwonego materiału z godłem czy napisem. Flaga z godłem Polski powinna być jednak używana jedynie przez polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą. Nie wywieszajmy jej więc 11 listopada.
Nie decydujmy się również na wystawianie flag z napisami, bo jest to naruszanie zasad, związanych z ochroną symboli narodowych. Powszechny jest zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości. Robią to na przykład kibice. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy płachta nie ma proporcji 5:8, jeśli nie – wówczas mówimy o barwach narodowych, a nie o fladze, napisy mogą być więc śmiało umieszczane.
Jak prawidłowo zawiesić flagę 11 listopada? Sprawdźcie nasz krótki poradnik.
Jaką flagę powinniśmy więc wywieszać? Biało-czerwoną, bez żadnych napisów czy symboli, czystą o czytelnych barwach i zawieszoną na jednym drzewcu. Warto także pamiętać o tym, że zniszczonej flagi powinniśmy się pozbyć w sposób godny, spalając ją niepublicznie lub niszcząc ją poprzez rozdzielenie barw.
Więcej informacji na temat zasad związanych z symbolami narodowymi znajdziecie w miniporadniku „Biało-Czerwona” opublikowanym na stronie gov.pl.
Tego nie rób z flagą Polski. Wysokie kary za znieważanie symboli narodowych
Symbole narodowe objęte są szczególną ochroną. Za ich znieważanie, zgodnie z Kodeksem karnym, przewidziane są: grzywna lub pozbawienie wolności.
– Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku – brzmi art. 37 ust. 1 Kodeksu karnego.