Spis treści
Pierwsza spowiedź święta
Spowiedź to potoczna nazwa sakramentu pokuty i pojednania. Cel to wyznanie grzechów kapłanowi oraz pojednanie z Bogiem i Kościołem. Sakrament Pokuty to jeden z ważniejszych obowiązków każdego katolika. Jest on niezbędą drogą do uzyskania łaski Boga i pozwala - poprzez odbycie pokuty - na odpuszczenie grzechów, a tym samym uprawnia do przyjęcia Eucharystii.
Dla dzieci, uczniów szkoły podstawowej Pierwsza Spowiedź Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w duchowym życiu. Spowiedź bowiem poprzedza przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej, do której przygotowania trwają już od wielu miesięcy.
Gdzie i kiedy udziela się spowiedzi
Najczęściej spowiedzi kapłan udziela w konfesjonale w kościele, choć nie jest to warunek konieczny do udzielenia rozgrzeszenia. Spowiedź może się odbyć niezależnie od miejsca, w którym przebywają kapłan i dziecko - może być to np. szpital, ośrodek zdrowia itp. Spowiedź nie może się odbyć zdalnie - przez internet. Sakrament pokuty i pojednania nie będzie wtedy ważny.
Choć po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej nie ma przeszkód do codziennego przyjmowania tego sakramentu (to dotyczy także spowiedzi, czyli sakramentu pokuty), to prawo kościelne wymaga, by do Sakramentu Pokuty przystępować co najmniej raz w roku, szczególnie w okresie wielkanocnym. Wówczas przyjęcie Eucharystii jest obowiązkiem każdego katolika. Pokuta to zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego sakramentalna i osobista droga wyznania grzechów, skruchy, nawrócenia i zadośćuczynienia.
[Jak się przygotować do Pierwszej Spowiedzi Świętej
Do spowiedzi należy się odpowiednio przygotować. Wówczas będzie ona owocna i ma szanse pozwolić na duchową przemianę. Kościół przygotował pięć warunków dobrej spowiedzi. Poważne i szczere podejście do każdego z nich sprawi, że spowiedź będzie dobra. Oto one:
- Rachunek sumienia
- Żal za grzechy
- Mocne postanowienie poprawy
- Spowiedź szczera
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i Bliźniemu
Kiedy Pierwsza Spowiedź Święta?
Aby ułatwić dzieciom przystąpienie do Pierwszej Spowiedzi Świętej, parafie zazwyczaj rezerwują dla osób przystępujących do I Komunii Świętej czas i miejsce. To ułatwia najmłodszym przystąpienie pierwszy raz do sakramentu pokuty. Spowiedź (nie jest tutaj mowa o czymś takim, jak spowiedź powszechna) zmazuje wszystkie przewinienia, co pozwala przybliżyć się do Boga.
Później ze spowiedzi można korzystać praktycznie podczas każdej mszy świętej, choć warto pamiętać, że podczas mszy świętej bywa dość głośno, nie wszystkie konfesjonały mogą być obsadzone przez kapłanów. Dlatego w wielu kościołach sakrament pokuty i pojednania udzielany jest przed mszami. Pamiętajmy, że mając na sumieniu grzechy ciężkie nie możemy przyjąć komunii świętej, przez co z sakramentu eucharystii korzystamy niepełnie.
Czy można zataić grzech?
Celowe zatajenie grzechu podczas spowiedzi sprawia, że sakrament pokuty i pojednania jest nieważny. Inaczej jednak sytuacja wygląda gdy podczas spowiedzi zapomnimy o jakimś grzechu. Sakrament jest wtedy ważny, ale warto wyspowiadać się z niego podczas kolejnej wizyty przy konfesjonale, informując, że zapomniało się o nim podczas poprzedniej spowiedzi.
Różnica w formule Pierwszej Spowiedzi Świętej
Stosowana podczas pierwszego przyjęcia sakramentu pokuty formuła spowiedzi nie różni się zbytnio od tej, którą używają osoby starsze, dorosłe. Jest jednak istotna różnica - podczas przystępowania dziecka do pierwszej spowiedzi, trzeba wypowiedzieć informację, że dziecko przystępuje do sakramentu pokuty po raz pierwszy.
Dziecko: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Kapłan: Na wieki wieków. Amen
Dziecko: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
Kapłan: Amen
Dziecko: Przystępuję pierwszy raz do spowiedzi świętej, Obraziłem (obraziłam) Pana Boga następującymi grzechami:
(tu dziecko wymienia grzechy)
Dziecko: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie grzechy serdecznie żałuję, poprawę obiecuję i proszę Cię Ojcze o rozgrzeszenie i pokutę
Kapłan wówczas mówi naukę, należy uważnie wysłuchać jego słów.
Gdy udziela rozgrzeszenia dziecko bije się w piersi i wypowiada trzy razy zdanie:
Dziecko: Boże bądź miłościw mnie grzesznemu
Kapłan: … I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
Dziecko: Amen
Kapłan: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry
Dziecko: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki
Kapłan: Pan odpuścił ci twoje grzechy, idź w pokoju
Dziecko: Bóg zapłać
Następnie ksiądz puka, dając sygnał do odejścia od konfesjonału. Nie ma przepisu liturgicznego nakazującego całowanie stuły. Wiele osób jednak robi to ze względu na tradycję. Po zakończonej spowiedzi należy podejść przed ołtarz i podziękować Bogu za miłość i przebaczenie i odprawić zadaną pokutę. Po niej można przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
rs