Tekst i formuła spowiedzi. Kiedy należy się spowiadać? 5 warunków dobrej spowiedzi. Czy dopuszczalna jest spowiedź online?

Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Wideo
od 16 lat
Niedługo zaczyna się Adwent. To czas związany z pojednaniem. Warto skorzystać z sakramentu spowiedzi. Jak powinna wyglądać spowiedź, aby była ważna? Czy istnieje coś takiego jak "spowiedź online"? Kiedy i z jakich grzechów trzeba się wyspowiadać księdzu w konfesjonale? 5 warunków dobrej spowiedzi. Jaki jest tekst spowiedzi? W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące spowiedzi.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Spowiedź to potoczna nazwa sakramentu pokuty i pojednania. Jego celem jest wyznanie grzechów kapłanowi oraz pojednanie z Bogiem i Kościołem. Najczęściej sakrament udzielany jest w konfesjonale, ale nie jest to warunek konieczny, aby spowiedź była ważna. Kapłan może udzielić rozgrzeszenia niezależnie od miejsca, w którym spowiada się penitent. Spowiedź nie może jednak odbyć się przez internet, ponieważ sakrament pokuty i pojednania będzie wtedy nieważny. Czymś innym, niż "klasyczna" spowiedź jest także spowiedź powszechna

Katolik ma obowiązek przystąpić do spowiedzi przynajmniej raz w roku. Najczęściej ludzie spowiadają się podczas Wielkiego Postu. Ma to związek z tym, że w okresie wielkanocnym jest obowiązek przyjęcia najświętszego sakramentu. A nie można tego zrobić, jeśli nie otrzymało się rozgrzeszenia w wyniku spowiedzi. Warte podkreślenia jest, że spowiedź oczyszcza z grzechów ciężkich. Grzechy uznawane za lekkie odpuszcza spowiedź powszechna, która jest elementem każdej mszy świętej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do spowiedzi przystępować częściej. Tak naprawdę można to robić zawsze, gdy czujemy taką potrzebę, kiedy czujemy, że nagrzeszyliśmy i oddaliliśmy się w ten sposób od Boga. Wiele osób przystępuje do sakramentu pokuty i pojednania w pierwsze piątki miesiąca.

Zwyczaj ten pochodzi z tradycji przyjmowania wynagradzającej Komunii Świętej w pierwszy piątek miesiąca, która wynika z objawień Św. Małgorzaty Marii Alacoque. Usłyszała ona m.in. od Jezusa: Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.

Warto pamiętać, że ze spowiedzi możemy skorzystać praktycznie podczas każdej mszy świętej. W wielu kościołach sakrament pokuty i pojednania udzielany jest również przed mszami, aby wierny w pełni mógł skorzystać z eucharystii. Pamiętajmy, że mając na sumieniu grzechy ciężkie nie możemy przyjąć komunii świętej, przez co z sakramentu eucharystii korzystamy niepełnie. Spowiedź zmazuje jednak wszystkie przewinienia, co pozwala na nowo przybliżyć się do Boga. W wielu parafiach w okresie poprzedzającym Święta Wielkiej Nocy ze spowiedzi możemy skorzystać zdecydowanie częściej, a kapłani w konfesjonałach udzielają sakramentu pokuty i pojednania dłużej niż w okresie zwykłym.

Z czego się spowiadać? Zobacz katalog nowych grzechów. Warto to sobie uświadomić przed podejściem do spowiedzi.Zobacz kolejne grzechy na slajdach

Nowe grzechy: Facebook, palenie mułem, dręczenie zwierząt. Z...

TEKST SPOWIEDZI

Spowiedź święta to sakrament, ale także swego rodzaju rytuał. Musi więc przebiegać według ustalonych reguł. Każdy gest i każde słowo musi zostać wypowiedziane w odpowiednim czasie. Oczywiście, żeby głęboko przeżyć spowiedź i dała ona owoce, nie powinno się do niej podchodzić bezrefleksyjnie i tylko "klepać formułki". Jak wygląda formuła spowiedzi?
PENITENT( osoba spowiadająca się): Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

KAPŁAN: Na wieki wieków. Amen

PENITENT czyniąc Znak Krzyża mówi: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Kapłan uczyni znak krzyża i zachęci do ufności w miłosierdzie Boże, na przykład, może to uczynić słowami :

KAPŁAN: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.

PENITENT: Rozpoczynając wyznanie grzechów:

Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem: tydzień, miesiąc, lata temu …..

Pokutę zadaną wypełniłem.

Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami: Wyliczam te grzechy, a przy ciężkich podaję liczbę i okoliczności.

Na zakończenie mów: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Następnie kapłan zachęca penitenta do okazania żalu

PENITENT: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13).

Udzielając rozgrzeszenia kapłan wypowiada słowa –

KAPŁAN: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego

PENITENT: ,,Amen„

po udzielaniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty, kapłan zwraca się do ciebie słowami –

KAPŁAN: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.

PENITENT: A jego miłosierdzie trwa na wieki

KAPŁAN: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.

PENITENT: Bóg zapłać.

Kapłan puka w konfesjonał.

Nie ma żadnego przepisu liturgicznego nakazującego całowanie stuły. Wiele osób jednak robi to ze względu na tradycję.

Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...

5 WARUNKÓW DOBREJ SPOWIEDZI

Do spowiedzi warto się przygotować. Tylko wtedy będzie ona owocna i ma szanse być prawdziwą duchową przemianą. Kościół przygotował pięć warunków dobrej spowiedzi. Tylko poważne i szczere podejście do każdego z nich sprawi, że spowiedź będzie dobra. Oto te warunki:

  • Rachunek sumienia
  • Żal za grzechy
  • Mocne postanowienie poprawy
  • Szczera spowiedź
  • Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

Pamiętajmy, że celowe zatajenie jakiegoś grzechu podczas spowiedzi sprawi, że sakrament pokuty i pojednania będzie nieważny. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy podczas spowiedzi zapomnimy o jakimś grzechu. Sakrament jest wtedy ważny, ale warto wyspowiadać się z niego podczas kolejnej wizyty przy konfesjonale informując, że zapomniało się o nim podczas poprzedniej spowiedzi.

Uwaga na "spowiedź online"!

Wiele osób bardzo chętnie skorzystałoby ze spowiedzi online. Byłoby to idealne rozwiązanie dla osób, które czują paraliżujący strach i wstyd na samą myśl o konieczności wyznania grzechów księdzu.

Spowiedź online to piramidalny absurd, totalna brednia. Ludzie szukający spowiedzi w internecie nie rozumieją natury sakramentu. Po stokroć należy im powtarzać, że taka spowiedź nie istnieje, jest nieważna - mówi ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.

Jakie są grzechy, które popełniamy w konfesjonale? Ty też mo...

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl