Wielki Post 2023. Co oznacza i jaka jest tradycja tego okresu?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wielki Post 2023. Jakie są tradycje i kultura
Wielki Post 2023. Jakie są tradycje i kultura Flickr/Fot. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska
Trwa Wielki Post. Jest to okres w Kościele katolickim, który rozpoczyna czas przygotowywania się na Święta Wielkanocne. Rozpoczyna się on Środą Popielcową. Tego dnia podczas sprawowania liturgii, kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Jest to dzień, w którym zmienia się także kolor szat liturgicznych księży. Od tego dnia do Świąt Wielkiej Nocy, sprawujący msze święte, ubierają się w fioletowe ornaty. Fiolet w Kościele katolickim oznacza pokutę.

Spis treści

Co to jest Wielki Post?

Według definicji Kościoła katolickiego Wielki Post to czas wielkiego przygotowania duchowego i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Co ciekawe przed wieloma wiekami ten okres obejmował nie 40 dni, a tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Zmianę na post 40-dniowy wprowadzono w IV wieku. Wielki Post upamiętnia pobyt Jezusa Chrystusa na pustyni. Syn Boży spędził na niej 40 dni, będąc kuszonym przez szatana. Ludzie poszczą 40 dni na pamiątkę.

Co ciekawe, wszystkie niedziele Wielkiego Postu, mają swoje nazwy. I tak pierwsza niedziela Wielkiego Postu nazywa się niedzielą Wstępną, a szósta niedziela, to znana i uwielbiana przez wszystkie dzieci Niedziela Palmowa. Jednakże w terminologii Kościoła, nazwa tego dnia brzmi: niedziela Męki Pańskiej. Tego dnia Jezus wjechał triumfalnie na ośle i był witany przez mieszkańców jak król, aby kilka dni później zostać przez nich wydany i ukrzyżowany.

Środa Popielcowa 2023. Tradycja i znaczenie

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten termin w całym kościele chrześcijańskim. Także w tym samym roku postanowiono, że popiół, którym celebrans posypuje głowy wiernych, będzie pochodził ze spalonych palemek, które pali się rok wcześniej. Zwyczaj ten oznacza „wypędzenie grzechu z kościoła”.

Ciekawe jest, że przed wiekami, przy posypywaniu głów popiołem, celebrujący powtarzał frazę znaną dzisiaj raczej z pogrzebu „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Dodawał potem jednak „Czyń pokutę, abyś miał życie wieczne”.

Czy w Środę Popielcową można się bawić?

W Środę Popielcową obowiązuje zakaz spożywania pokarmów mięsnych. Istnieją tu jednak wyłączenia. Mięso w tym dniu, mogą spożywać dzieci do 14. roku życia, oraz osoby, które ukończyły 60 lat.

Środa Popielcowa 2023 wypada 22 lutego. Jak głosi prawo kościelne, w Środę Popielcową należy przestrzegać postu i nie bawić się np. na dyskotekach i zabawach.

Ile trwa Wielki Post?

Czas trwania Wielkiego Postu jest powszechnie znany. Trwa 40 dni. Jednak Wielki Post 2023 będzie inny i potrwa 43 dni. Wierzący z reguły ograniczają spożycie mięsa i picie alkoholu a także dokonują różnych postanowień. W kościołach poza zmianą ornatu u celebrującego mszę świętą księdza można zaobserwować brak śpiewu Alleluja. Ten pojawi się dopiero w noc Zmartwychwstania Pańskiego.

Okres Wielkiego Postu w 2023 roku rozpocznie się 22 lutego, a zakończy się Świętami Wielkanocnymi, konkretnie Wielkim Czwartkiem, który wypada 6 kwietnia. Właśnie w Wielki Czwartek rozpocznie się w kościołach Triduum Paschalne, czyli Święte Trzy Dni Odkupienia.

Wielki post 2023. Jakie są symbole tego okresu?

Ważnymi symbolami w czasie trwania Wielkiego Postu są Gorzkie Żale, czyli nabożeństwo odbywające się przez cały czas trwania Wielkiego Postu. Nabożeństwo to pieśni, które mają na celu upamiętnić mękę Jezusa. W tym celu poza ich śpiewaniem wystawia się w monstrancji Najświętszy Sakrament, czyli hostię symbolizującą Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, gorzkie żale są tradycją polską, jednak odprawia się je także na Białorusi, Łotwie i na Ukrainie.

Spowiedź w Wielkim Poście. Czy jest możliwa?

Spowiedź święta jest oczywiście dostępna przez czas Wielkiego Postu. To idealny czas na rachunek sumienia i żal za popełnione winy. Warunków odpuszczenia wszystkich grzechów jest pięć, a są to:

  • rachunek sumienia
  • żal za grzechy
  • postanowienie poprawy
  • szczera spowiedź
  • zadośćuczynienie
Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: Wielki Post/kalendarzlivecity

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl