Powszechnie wiadomo, że urlop to najlepszy sposób na regenerację sił do pracy i nie tylko. Zasoby psychiczne i fizyczne szybko się wyczerpują, a nawet kilka dni wolnych od zawodowych obowiązków jest skutecznie "doładować baterie" i zapobiec syndromowi wyczerpania, a nawet wypalenia zawodowego. Jak jednak najskuteczniej wypoczywać na urlopie?
Czas trwania urlopu
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest jeden dłuższy, np. dwutygodniowy urlop, i kilka krótszych, np. trzy-, czterodniowych. Dzięki temu zyskamy parę razy w ciągu roku poprawę dobrostanu i więcej szans na „doładowanie baterii”. O ile krótsze urlopy mogą być bardzo korzystne, to ten dłuższy pozwoli nam na wyjazd, zmianę otoczenia, dotarcie do źródeł pozytywnych emocji niedostępnych w miejscu, w którym na co dzień funkcjonujemy. Sprawi to, że zwiększone poczucie dobrostanu będzie trwać nie przez kilka, ale przez kilkanaście dni - stwierdza Magdalena Marszałek.
Ważne, aby pamiętać, że poziom dobrostanu spowodowanego urlopem unosi się do kilkunastu dni po powrocie. Warto więc podzielić swoje dni wolne na kilka wyjazdów.
Przygotowanie do urlopu
Aby spokojnie wypoczywać, warto zorganizować sobie pracę przed wyjazdem w ten sposób, aby po powrocie nie zostać zasypanym lawiną obowiązków. Pomaga w tym szczególnie tzw. social support, czyli wsparcie współpracowników i przełożonego, którzy na czas urlopu przejmują część obowiązków.
Dobrze też tak zaplanować sobie pracę przed urlopem, żeby zdążyć domknąć różne sprawy i nie kończyć ich ostatniego dnia późnym wieczorem. Oczywiście nie zawsze tak się da, czasem wpadnie w ostatniej chwili coś nieprzewidzianego. Aby się przed tym zabezpieczyć, można zaplanować wyjazd dzień później, np. nie w sobotę, tylko w niedzielę. Dzięki temu zyskamy czas na rozkręcenie się, spakowanie, spokojne przygotowanie do wakacji - dodaje ekspertka.
Jak odpoczywać?
Magdalena Marszałek wymienia kilka sposobów na efektywny wypoczynek podczas urlopu. Są to przede wszystkim:
zajęcie się aktywnościami, które wzbudzają w nas pozytywne emocje
zmiana otoczenia
odcięcie się od social mediów
wyciszenie telefonu, skrzynki pocztowej itp.
przebywanie na łonie natury
Nie ma jednak uniwersalnej recepty dla wszystkich. Zdarza się, że kogoś na tyle stresuje sam proces wyjazdu czy podróż samolotem, że odbierze mu to całą radość. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby każdy miał świadomość, co podwyższa mu poziom stresu i podczas urlopu świadomie unikał niekomfortowych dla siebie sytuacji - zaznacza psycholożka.
Spokojny powrót do pracy
Aby nie narażać się na zbyt duży stres po powrocie do pracy, warto skończyć wyjazd wakacyjny dzień wcześniej i spokojnie poświęcić czas na rozpakowanie, wyciszenie i przygotowanie do pracy.
Warto o to zadbać jeszcze przed wyjazdem i nie umawiać np. spotkania z kluczowym klientem na poniedziałek rano, czyli od razu po powrocie. Inaczej bardzo szybko stracimy dobre samopoczucie, które jest wynikiem urlopu, i zostaniemy przytłoczeni obowiązkami - przypomina ekspertka.
Aktywizowanie wrażeń z wakacji również jest dobrym sposobem na przedłużenie uczucia relaksu po urlopie. Pokazanie zdjęć z wyjazdu znajomym i współpracownikom wywołuje w nas pozytywne wspomnienia i poprawia nasz dobrostan.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?