18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jak wybrać najlepszy OFE

Redakcja
Wybór otwartego funduszu emerytalnego to decyzja, którą trzeba podjąć ze szczególną rozwagą. Z pewnością nie powinniśmy opierać jej jedynie na chwytliwych hasłach reklamowych. Najlepiej porównać oferty kilku OFE i zapoznać się z opiniami ekspertów - radzi Patrycja Wacławska.

Podjęcie pierwszego w życiu zatrudnienia wiąże się z obowiązkiem przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego. Z obowiązku tego warto wywiązać się jak najszybciej. Nie należy jednak dokonywać wyboru pochopnie. System ubezpieczeń emerytalnych w jego obecnym kształcie od efektywności OFE uzależnia bowiem wysokość naszych przyszłych emerytur. Długofalowość oszczędzania na emeryturę sprawia, że kiepski wybór na początku ścieżki zawodowej może przynieść fatalne skutki po wielu latach.

Niestety, wybór OFE nie jest łatwy. Pewność, czy decyzja o wyborze konkretnego funduszu była trafna, zyskamy dopiero za wiele lat, gdy zaczniemy korzystać z emerytury i będziemy mogli ocenić, na ile jesteśmy zadowoleni z wyników inwestowania przez OFE naszych składek emerytalnych. Z perspektywy czasu, jaki dzieli nas od emerytury, możemy jedynie podjąć próbę ograniczenia ryzyka związanego z wyborem funduszu.
Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość stopy zwrotu OFE. Jest ona definiowana jako wyrażona w procentach relacja rocznej nad_wyżki netto (po opodatkowaniu) uzyskiwanej z określonego przedsięwzięcia do wartości poniesionego nakładu inwestycyjnego. Stopy obrazują więc, jaka część kapitału wyłożonego przez inwestora zwróciła się w postaci dochodu. Im bardziej umiejętnie fundusz inwestuje zgromadzone w nim pieniądze, tym większa szansa, że przyszłe emerytury członków funduszu będą wysokie. Efektywność funduszu najlepiej obrazują długoterminowe wyniki inwestycyjne, dlatego też od 2004 roku oficjalne notowania stóp zwrotu ogłaszane są przez Komisję Nad_zoru Finansowego za 36-miesięczne okresy.

Przy wyborze funduszu nie należy sugerować się chwilowymi wahaniami notowań. Trzeba też pamiętać, że istotny wpływ na stopy zwrotu ma ogólna sytuacja na rynku finansowym. O ile w pierwszych 36-miesięcznych okresach stopy dochodziły nawet do ponad 70 proc., w trakcie kryzysu były ujemne. Obok przedstawiamy najnowsze oficjalne 36-miesięczne notowania. Kolejne zostaną ogłoszone na koniec września.
Niedawno jeszcze istotnym kryterium dotyczącym wyboru OFE była wysokość opłaty pobieranej od składek. Opłaty różniły się bowiem dość znacząco w poszczególnych funduszach. Od stycznia opłata nie może przekroczyć 3,5 proc. (w Allianz Polska jest niższa od maksymalnej, wynosi 3,45 proc.).

Istotną wskazówką przy wyborze OFE są też opinie znajomych, którzy wyboru dokonali jakiś czas temu. Oni mogą ocenić, na ile zadowoleni są z usług funduszu, czy jego pracownicy są profesjonalni i czy łatwo się z nimi skontaktować. Warto też zajrzeć do specjalistycznych serwisów ekonomicznych i przeczytać opinie ekspertów o OFE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl