Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny? To wcale nie jest takie trudne. Sprawdź, jak stworzyć drzewo genealogiczne online i tradycyjnie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wszystko co powinno się wiedzieć o tworzeniu drzewa genealogicznego.
Wszystko co powinno się wiedzieć o tworzeniu drzewa genealogicznego. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Drzewo genealogiczne rodziny to projekt, który często uczniowie muszą stworzyć w ramach zajęć. Jak je zrobić? Od czego zacząć? Czy da się wykonać drzewo genealogiczne online? Szukanie swoich przodków, rozmowy z najstarszymi członkami rodziny i przeszukiwanie archiwów mogą być fascynującym zajęciem zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów. Zobacz, jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku i które narzędzia mogą w tym pomóc.

Spis treści

Drzewo genealogiczne rodziny – co to właściwie jest i czy warto je robić w szkole?

Jako zadanie dla chętnych albo większy projekt na dodatkową ocenę – zazwyczaj w takich formach zadawane jest w szkole zrobienie drzewa genealogicznego rodziny, czyli tablicy potomków (gdzie zazwyczaj trzonem drzewa są najstarsi przodkowie, a gałęziami i liśćmi – młodsi). Takie zadanie może rozwinąć zarówno młodszych, jak i starszych uczniów.

Uczniom z klas 1-3 szkoły podstawowej warto zadać najprostsze drzewo genealogiczne, w którym zawarte będą dane samego dziecka, jego rodzeństwa, rodziców i dziadków. Nieco starsi uczniowie (klasy 4-6) mogą ten projekt rozwinąć, dodając dane: pradziadków i dalszych przodków.

Siódmo- i ósmoklasiści oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą stworzyć większe drzewo genealogiczne, wypytując o szczegóły starszych członków rodziny, przeszukując archiwa i strony internetowe pomocne przy tworzeniu drzewa genealogicznego.

Dzięki realizacji takiego zadania dzieci:

  • rozwijają swoje zdolności manualne i motorykę małą (młodsi uczniowie);
  • dowiadują się więcej na temat historii swojej rodziny, zyskują poczucie przynależności do rodziny;
  • mają szansę usłyszeć ciekawe historie rodzinne, dowiedzieć się, że ich przodkowie mieli podobne lub różne problemy, zmagania itd.;
  • zyskują przekonanie, że warto pielęgnować pamięć o przodkach.

Drzewo genealogiczne online

Nowe technologie dają też nowe możliwości. Powstaje coraz więcej narzędzi, które pomagają w stworzeniu drzewa genealogicznego online. Niektórzy nauczyciele proszą uczniów o stworzenie projektu właśnie w takiej formie, inni dają dowolność. Nawet jeśli uczeń nie zdecyduje się na zrobienie drzewa genealogicznego online, to i tak internetowe narzędzia mogą okazać się pomocne.

Z jakich serwisów do tworzenia drzewa genealogicznego warto skorzystać?

  • MyHerritage – platforma genealogiczna, która oferuje m.in. stworzenie drzewa genealogicznego, podpowiada, kto może być naszym prawdopodobnym przodkiem, a także pozwala ożywić stare zdjęcia rodzinne.
  • Ancestry – platforma do genealogii online, która pozwala na m.in. stworzenie drzewa genealogicznego czy przeszukiwanie baz danych z aktami.
  • FamilySearch – strona, która daje możliwość zrobienia własnego drzewa genealogicznego, ale także stworzenia zapisów wspomnień rodzinnych i zdobycia innych źródeł genealogicznych.

Jest jeszcze więcej stron i platform, które oferują podobne usługi, np. Geni, WikiTree, Heredis Online, Gramps. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, warto dowiedzieć się, czy zrobienie tam drzewa genealogicznego online jest darmowe, czy płatne. W części serwisów płatne są tylko niektóre funkcje. Na poszczególnych platformach znajdują się podpowiedzi, jak stworzyć drzewo genealogiczne online.

Jak zrobić drzewo genealogiczne i od czego zacząć?

Tworzenie drzewa genealogicznego nie jest trudne, ale wymaga od nas cierpliwości, czasu i dokładności. Jak zacząć je robić? Przede wszystkim warto postawić sobie pytanie, czy ma to być najprostsze drzewo genealogiczne (dla młodszych uczniów), czy bardziej skomplikowane (dla starszych).

Zobaczcie, jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku:

  1. Warto zacząć od zbierania informacji, których potrzebujemy, a więc: kiedy i gdzie urodzili się moi rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Jeśli chcemy zrobić drzewo genealogiczne, sięgające kilku pokoleń wstecz, warto dać sobie czas na rozmowy z najstarszymi członkami, odnalezienie i przejrzenie, np. kościelnych ksiąg metrykalnych czy regionalnych archiwów państwowych. Warto też przejrzeć zasoby online (np. genealogia w archiwach) i odwiedzić urzędy gmin czy urzędy stanu cywilnego.
  2. Kiedy już zgromadzimy i rozpiszemy „na brudno” dane, których potrzebujemy do stworzenia drzewa genealogicznego, warto rozplanować sobie, jak ma ono wyglądać. Najczęściej przyjmuje ono graficzną formę drzewa – można jednak zdecydować się na klasyczne rozwiązanie, czyli pola, w których zawarte będą dane poszczególnych członków rodziny. Warto najpierw rozrysować drzewo rodzinne ołówkiem, by sprawdzić, czy wszystkie niezbędne informacje zmieszczą się na arkuszu papieru.
  3. Przenosimy naszkicowane przez nas dane i elementy graficzne na papier.

Drzewo genealogiczne dla dzieci

Proces tworzenia drzewa genealogicznego dla dzieci – tych młodszych – będzie wyglądał nieco inaczej. Zazwyczaj w takiej tabeli przodków zawarta jest najbliższa rodzina, a często także zdjęcia: rodziców, dziadków i rodzeństwa. Dobrym pomysłem jest więc odnalezienie w internecie drzewa genealogicznego do druku i uzupełnienie go o poszczególnych członków rodziny i ich fotografie.

Drzewo genealogiczne dla dzieci z klas młodszych powinno zawierać:

  • dane dziecka, które sporządza drzewo genealogiczne (data i miejsce urodzenia);
  • dane rodziców dziecka (data i miejsce urodzenia; opcjonalnie data zawarcia związku małżeńskiego);
  • dane dziadków (data i miejsce urodzenia, jeżeli któryś z dziadków nie żyje, zamieszczamy także datę śmierci).

Warto zadbać też o oprawę graficzną drzewa genealogicznego.

Drzewo genealogiczne do druku

Przy tworzeniu prostego projektu można także skorzystać z szablonów drzewa genealogicznego do druku:

Drzewo genealogiczne na prezent i zamówienie

Niektórzy chcą podarować drzewo genealogiczne komuś bliskiemu na prezent i zastanawiają się, gdzie można je zamówić. Coraz więcej sklepów oferuje plakaty lub ramki, w których uzupełnia się informacje o rodzinie. Dobrym pomysłem jest także zamówienie drzewa genealogicznego na prezent u lokalnych artystów czy rzemieślników. Możemy wówczas od razu podać informacje na temat rodziny, a także wskazać, jak drzewo genealogiczne miałoby wyglądać.

Jeśli jednak chcemy, by drzewo genealogiczne było prezentem od dziecka (np. dla dziadków) warto, by to właśnie ono – ewentualnie z pomocą rodziców – wykonało je samodzielnie. Będzie to niezwykła i niepowtarzalna pamiątka.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny? To wcale nie jest takie trudne. Sprawdź, jak stworzyć drzewo genealogiczne online i tradycyjnie - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl