Jaka pogoda nas czeka w najbliższych dniach? Będzie ciepło i burzowo

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Na zachodzie i południowym zachodzie czekają nas przelotne burze z deszczem i gradem.
Na zachodzie i południowym zachodzie czekają nas przelotne burze z deszczem i gradem. Robert Wozniak
W poniedziałek we wschodniej połowie kraju będzie bardzo słonecznie i bez opadów. Na zachodzie i południowym zachodzie czekają nas z kolei przelotne burze z deszczem i gradem. IMGW wydało dla tych regionów ostrzeżenia przed burzami – poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak.

W poniedziałek w zachodniej i południowo-zachodniej części Polski należy spodziewać się umiarkowanego, okresowo dużego zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru do 70-80 km/h. Sumy opadów w czasie burz osiągną 20-30 mm. Na krańcach zachodnich, głównie w woj. zachodniopomorskim i w lubuskim, opady mogą być większe, nawet do około 50 mm.

W poniedziałek po południu temperatura maksymalna wyniesie od 24 do 29 st. C. Najwyższe wartości wskażą termometry w centrum. Nieco chłodniej w rejonach podgórskich i nad morzem – od 22 st. C do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zwykle południowo-wschodni i wschodni, na południu okresami porywisty.

Jaka pogoda we wtorek?

W nocy z poniedziałku na wtorek na przeważającym obszarze kraju bardzo pogodnie, na zachodzie jeszcze początkowo zanikające przelotne opady deszczu i burze. Zanikającym burzom, zwłaszcza w pierwszych godzinach nocnych, mogą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm, gradu i porywy wiatru do 70 km/h. W nocy temperatura minimalna od 10 st. C na południu do nawet 15-16 st. C na zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat lokalnie do 6-8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowo-wschodnich i wschodnich.

We wtorek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Punktowo mogą pojawić się tam przelotne opady deszczu lub słabe burze. W zachodniej i południowo-zachodniej Polsce pojawią się burze. Będą liczne i miejscami gwałtowne.

"Najwięcej takich najbardziej gwałtownych, najsilniejszych burz spodziewamy się w pasie mniej więcej od pogranicza woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego przez Wielkopolskę po woj. dolnośląskie" – powiedziała synoptyk IMGW.

Uwaga na deszcz i grad!

Burzom mogą towarzyszyć opady gradu, deszczu do 50-55 mm i porywy wiatru do 80-85 km/h. Pozostałe burze będą nieco słabsze. Towarzyszyły im będą porywy wiatru do ok. 70 km/h, grad i opady deszczu 30-35 mm. Strefa opadów i burz będzie stopniowo przemieszczać się na wschód, do centrum kraju. Na zachodzie po południu zacznie się wypogadzać. Temperatura maksymalna wyniesie od ok. 24 st. C do 29 st. C. Najcieplej w centrum kraju, chłodniej na krańcach zachodnich. Za strefą burz temperatura wyniesie 18-19 st. C, w rejonach podgórskich i nad samym morzem – 21-23 st. C. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, w zachodniej Polsce zacznie skręcać na kierunki zachodnie.

Tego dnia Europa Północna, Środkowa i Południowo-Wschodnia będą w zasięgu niżów znad Wysp Brytyjskich, Skandynawii i Turcji. W rejonie Wielkiej Brytanii i w pasie od Skandynawii przez zachodnią Polskę po Włochy pogodę kształtować będą układy frontów atmosferycznych. Na pozostałej części kontynentu będą dominować wyże znad Atlantyku i Rosji. Polska wschodnia będzie pod wpływem tego wyżu. Na zachodzie oddziaływać będzie chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Pozostaniemy w ciepłej masie powietrza, wilgotniejszej na zachodzie, bardziej suchej na wschodzie.

W nocy z wtorku na środę opady stopniowo przesuną się do centrum i na wschód Polski. Miejscami burze, początkowo z opadami do około 15-20 mm i z porywami wiatru do 70 km/h. Należy spodziewać się umiarkowanego zachmurzenia. Na zachodzie chmur będzie mniej, ale pojawią się tam mgły ograniczające widzialność do 300-500 m. Najniższą temperaturę, ok. 9 st. C, w nocy wskażą termometry na zachodzie. Najwyższą – w Polsce centralnej i wschodniej – do 15 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zwykle zachodni i północno-zachodni, w Polsce wschodniej zmienny, z przewagą wschodniego.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl