W upały częściej sięgamy po wodę mineralną. Przeważnie jest w plastikowych butelkach, a nich podobno jest dwa razy więcej mikrocząsteczek plastiku niż w kranówce. To szkodliwe?
Najnowsze badania Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że woda w plastikowych butelkach jest zanieczyszczona. W 93 proc. próbek wody z takich butelek znaleziono niepokojące drobiny plastiku, m.in. polipropylenu. Szkodliwość plastiku w wodzie nie jest dokładnie przebadana. Może to być jeden z czynników powodujących raka, ale, szczególnie według producentów wody, drobiny te nie stanowią zagrożenia. Niektóre z cząsteczek dostających się do naszego organizmu są wydalane, ale część może przedostawać się przez układ pokarmowy i rozprzestrzeniać po całym organizmie.
Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!
Jaką wodę mineralną pić? Gazowaną, niegazowaną?
Gazowana nie jest wskazana dla osób z chorobą wrzodową żołądka, tendencją do wzdęć oraz z refluksem żołądkowo--przełykowym. Nie jest zalecana małym dzieciom. Warto zwrócić uwagę na skład mineralny wody. Woda, szczególnie niegazowana, jest zalecana przez pediatrów jako podstawowy napój dla dzieci. Udowodniono, że regularne picie wody poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania. Szkło, które nie wchodzi w reakcję z przechowywaną w nim substancją, jest dobrym opakowaniem dla wody. Szkodliwe substancje z plastiku już przy temperaturze powietrza ponad 15 stopni Celsjusza wydzielają się do wody. Ważny jest więc sposób przechowywania butelek.
Czy woda z kranu jest bezpieczna?
Woda z kranu w Toruniu jest bezpieczna i można ją pić nieprzegotowaną.
Zobacz także: Wyburzanie budynków TZMO