Niezależni Rosjanie przyczynili się do poznania prawdy o zbrodni katyńskiej
W ostatnich latach funkcjonowania ZSRR swoją rolę w poznaniu prawdy o Zbrodni Katyńskiej odegrali niezależni rosyjscy historycy i dziennikarze.Jednak nie tylko wsród nich można było znaleźć ludzi, dla którym sprawa katyńska nie była obojętna. Jedną z takich osób okazał się Oleg Zakirow, który był...oficerem KGB. Katyniem zainteresował się po odsłuchaniu jednej z audycji w radiu Svoboda. Pojawiły się w nim wątpliwości co do oficjalnej wersji wydarzeń, według której to Niemcy mieli być odpowiedzialni za mord w Katyniu.
Zakirow rozpoczął swoje śledztwo dotyczące Katynia po powrocie z Afganistanu, gdzie brał udział w rosyjskiej inwazji. Został przeniesiony do smoleńskiego oddziału KGB, gdzie rozpoczął pracę nad sprawą katyńską. Prowadzone śledztwo utwierdziło go w przekonaniu, że w rzeczywistości za zbrodnie popełnione na polskich oficerach odpowiada NKWD. Zakirow dotarł do świadków i wykonawców Zbrodni Katyńskiej, a ich zeznania spisywał i przechowywał.
Rozpoczął współpracę z rozgłośnią radiową w Smoleńsku oraz nawiązał kontakt z reżyserem filmu "Las Katyński" Marcelem Łozińskim i polską korespondentką w Rosji Krystyną Kurczab-Redlich. Dotarł również do Aleksieja Pamiatnycha, który był działaczem Stowarzyszenia "Memoriał", zajmującego się poszukiwaniem informacji o mordzie, którego Sowieci dokonali na polskich oficerach.
Za swoje prace mógł przypłacić życiem
Jako że Oleg Zakirow był oficerem KGB, jego działania dotyczące badań nad Zbrodnia Katyńską z pewnością nie podobały się władzy na Kremlu. Służby założyły mu podsłuch i szukały informacji, które mogłyby mu zaszkodzić. W 1990 roku wystąpił z Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a rok później usunięto go ze służby w KGB, uznając go za osobę chorą psychicznie.
Część zgromadzonych przez siebie dowodów Zakirow przekazał stronie polskiej. W 1998 roku ze względu na szykany i groźby musiał opuścić Rosję. Wraz z rodziną udał się do Polski, gdzie w 2002 roku przyznano mu polskie obywatelstwo.
Podczas prywatnego śledztwa Oleg Zakirow dwukrotnie został potrącony przez motocykl, cudem unikając śmierci. Zdarzenie to wydaje się nie być przypadkiem, ponieważ Zakirow mógł być postrzegany przez ówczesne władze jako człowiek, który chciał wiedzieć za dużo. Biorąc pod uwagę działalność Zakirowa można przypuszczać, że było to celowe działanie w celu eliminacji niewygodnego elementu, jakim był oficer KGB.
Oleg Zakirow został uhonorowany przez prezydenta i Instytut Pamięci Narodowej
Oleg Zakirow za swoje prace dotyczące Zbrodni Katyńskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym medalem Opiekuna miejsc Pamięci Narodowej a także Odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".
Zakirow zmarł 18 kwietnia 2017 r. w Łodzi.

Źródło: ipn.gov