13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski za pośrednictwem państwowych środków przekazu poinformował, że władzę przejmuje organ nazwany Wojskową Radą Ocalenia Narodowego, a na terenie całego kraju wprowadzony zostaje stan wojenny. To fatalne w skutkach zdarzenie było odpowiedzią reżimu komunistycznego wobec rosnącej siły oporu polskiego społeczeństwa, zgromadzonego pod sztandarem "Solidarności".
Były prezydent Lech Wałęsa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w wywiadzie dla Deutsche Welle staje po stronie architekta stanu wojennego Wojciecha Jaruzelskiego.
- I oni, i my byliśmy prawie na równi patriotyczni, tylko że oni - Jaruzelski i inni z jego grupy - uważali że Sowieci się nie zgodzą na wolną Polskę, że jeśli ten Wałęsa będzie za bardzo atakował to tu przyjdą, Wałęsę zamordują i nas też, bo go nie upilnowaliśmy - stwierdził Wałęsa w rozmowie z niemieckim nadawcą.
- Jaruzelski i inni chcieli wolnej Polski, ale wiedzieli, że to jest niemożliwe jeszcze teraz. Czekali na inną okazję. A dlaczego myślę, że ja mam rację - dlatego, że kiedy udało się mojej stronie zwyciężyć, to dzisiaj mam większe zrozumienie u tamtych właśnie niby wrogów niż u moich przyjaciół - dodał.
Niemieccy dziennikarze porównali to "pojednanie" Wałęsy z Jaruzelskim z wybaczeniem przez papieża Jana Pawła II zamachowcowi Mehmetowi Ali Agcy.
"Nie walczyłem z Jaruzelskim"
Wałęsa zapewnił również, że w tamtym czasie nie "walczył" z Jaruzelskim, tylko z "systemem".
- W tamtym czasie ja nie mogłem mówić o tym, a ja walczyłem z systemem. Nie z Jaruzelskim, nie z ubekami, nie z agentami, ale z systemem. Mówiłem: jesteście takie łobuzy, bo wam system na to pozwala - stwierdził.
- Dziś jest odwrotnie. Już udało nam się wywalczyć system: trójpodział władzy, wolne sądy, prasę. Udało nam się. To nie było precyzyjne, to nie było dokładne, ale to już był szkielet dobry. Dzisiaj muszę walczyć z ludźmi, którzy niszczą to zwycięstwo, niszczą trójpodział władzy, a więc musimy zrozumieć tam była walka z systemem, a teraz z ludźmi, którzy niszczą ten zdobyty system - dodawał.
źródło: dw.com/Bartosz Dudek
