W Jaworznie szykuje się kolejna rewolucja. Prywatny deweloper St. Paul’s Developments planuje zbudować w mieście pierwszą ekologiczną dzielnicę w Polsce. Posiada on 20 hektarowy teren na działce w Szczakowej. Dawniej mieściła się tutaj cementownia.
ZOBACZCIE WIZUALIZACJE
Dzielnica SILO: Dużo zieleni
Za projekt ekologicznego osiedla SILO odpowiada krakowskie biuro Horizone Studio, znane z architektury przyjaznej ludziom i środowisku. Ponad połowa terenów zagospodarowanych w ramach budowy osiedla pozostanie bowiem zielona.
- SILO zaprojektowane zostało w taki sposób, aby obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się komfortem użytkowania nowej przestrzeni Jaworzna bez negatywnych konsekwencji dla środowiska. Koncepcja zakłada powstanie dzielnicy, w której nowoczesna architektura przeplata się z terenami zielonymi. Zostaną wydzielone przestrzenie prywatne i ogólnodostępne oraz główne strefy funkcjonalne osiedla sprzyjające integracji mieszkańców w różnym wieku, tj. tereny rekreacyjne, sportowe, związane z edukacją i kulturą, wielofunkcyjne place. Dodatkowym atutem miejsca będzie wykorzystanie istniejących zasobów leśnych i wodnych do celów krajobrazowych i rekreacyjnych. Przyjazny klimat zapewni mieszkańcom zdrowe i komfortowe życie - mówi Dominik Darasz, partner biura architektonicznego Horizone Studio, odpowiedzialnego obecnie za opracowanie projektu SILO w Jaworznie.
Osiedle ma znaleźć się w trójkącie ulic Jana III Sobieskiego, Bukowskiej oraz linii kolejowej E30, od zachodu i północy znajdują się lasy, a od południa Park Gródek. Niedaleko jest także Zalew Sosina.
Ekologia, mieszkania i nowe miejsca do rekreacji w dzielnicy SILO
SILO ma być ekologiczne. Energia będzie czerpana ze źródeł fotowoltaicznych oraz ze spalania biomasy, powstałej ze ścieków produkowanych przez mieszkańców. Budynki, które tutaj staną będą wykonane w technologii pasywnej - będą miały mniejsze zapotrzebowanie na energię. Na retencyjnych zielonych dachach zainstalowany będzie system odprowadzania deszczówki, która trafi do lokalnych zbiorników wodnych.
Powstanie tutaj 2500 nowych mieszkań dla 5000 mieszkańców. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się z zielonych podwórek z kompostownikami, grządkami i sadami drzew owocowych. Pomiędzy budynkami staną ścieżki oraz oczka wodne.
Przy budynkach znajdą się podziemne parkingi, by na osiedlu nie parkowała masa samochodów. Natomiast na styku osiedla powstaną parkingi nadziemne. Teren osiedla ma być strefą spokojnego ruchu, więc znajdą się na nim m.in ronda oraz podniesione skrzyżowania.
W centrum nowego osiedla ma znaleźć się plac targowy, szkoła oraz dwa przedszkola. Przy granicy z dzielnicą Pieczyska powstanie ulica handlowa o spokojnym ruchu.
Ważnym miejscem będą silosy po dawnej cementowni. Powstanie z nich miejsce do wspinaczki, a obok wyjątkowa wioska sportowa z centrum sportów wodnych i zespołowych.
Przewidywany koszt inwestycji to pół miliarda złotych. Ma ona powstawać w kilku etapach, a koniec prac nad nią przewidywany jest na 2035 rok, zatem będziemy musieli jeszcze długo czekać.
Niezwykłe noclegi w Beskidach. Stylowe, malownicze, drewnian...
Jak mieszkają najbogatsi Polacy? Zobacz zdjęcia ich willi i...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
