Staw „Góralska” od lat pozostaje suchy. Fakt, że oczko zasilane jest jedynie przez wody powierzchniowe sprawia, że obecnie zbiornik nie spełnia swoich zadań retencyjnych. Dodatkowo jego istnienie powoduje obumieranie mikroorganizmów. Problemem zainteresował się przewodniczący Rady Dzielnicy Brętowo w Gdańsku, który postanowił przedstawić nowe rozwiązanie władzom miasta.
Rewitalizacja stawu "Góralska" w Gdańsku
- Sprawa ratowania naszego „oczka" jest dla brętowian tematem najważniejszym ze wszystkich dotychczas u nas zrealizowanych od początków Budżetu Obywatelskiego. Niestety przywrócenie zasilania stawu nie mogło zostać sfinansowane z tych środków, stąd pomysł zainteresowania tym tematem Pani Prezydent. Już podczas spaceru dzielnicowego padła deklaracja o odtworzeniu oczka - mówi inicjator przedsięwzięcia.
Odtworzenie stawu w Gdańsku Brętowie
Według zaproponowanych rozwiązań staw „Góralska” miałby być zasilany wodami opadowymi z osiedla Niedźwiednik. Woda miałaby być dostarczana głównie z istniejącej studni kanalizacji deszczowej. Dno zbiornika ma zostać oczyszczone.
- Przywracanie pierwotnych i naturalnych funkcji takim zaniedbanym terenom jest bardzo cenne i ważne. Częstotliwość okresów bezdeszczowych w Gdańsku wzrasta. Susza coraz częściej pojawia się już zimą, w styczniu lub wczesną wiosną powodując straty przyrodnicze. Nowe warunki środowiskowe wymagają od nas nowego spojrzenia na utrzymanie zbiorników wodnych – mówi Piotr Kryszewski, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. – Dlatego od lat intensywnie wspieramy w Gdańsku rozwój tzw. błękitno-zielonej infrastruktury dążąc do bezpiecznego zatrzymania wody w krajobrazie. Cieszę się, że tego typu działania są inicjowane i wspierane przez mieszkańców
Za realizację inwestycji odpowiada miejska spółka Gdańskie Wody. Koszt realizacji wyniesie 219 000 złotych, a prace potrwają do końca lutego. W pobliżu stawu powstaną również ławki.
