Skarb Państwa obejmie nowe akcje spółki ElectroMobility Poland. To kolejny etap do powstanie fabryki Izery w Jaworznie
ElectroMobility Poland i Skarb Państwa podpisali umowę, dzięki której państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 milionów złotych. Dzięki dokapitalizowaniu spółki możliwy będzie kolejny etap rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Dotychczasowi udziałowcy spółki pozostają w mniejszościowym akcjonariacie. Umowa została zawarta 29 lipca 2021 roku.
Nowe akcje wyemitowane zostaną w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Ich zakup zostanie w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuowanie prac inżynieryjnych i działania przygotowawcze związane z budową fabryki w Jaworznie.
– Zaangażowanie Skarbu Państwa w Izerę jest gwarantem kontynuowania prac w najważniejszych obszarach i zapewnia projektowi stabilność – mówi Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, który zaznacza, że budowa polskiej marki samochodów elektrycznych wkracza w nowy, bardzo ważny etap. – Ostatnie miesiące były dla nas czasem wytężonej pracy projektowej, m.in. w zakresie budowy łańcucha dostaw dla Izery, rozwoju produktu czy planowania zakładu produkcyjnego. Teraz otwieramy nowy rozdział naszego przedsięwzięcia. Środki, które pozyskamy w ramach umowy inwestycyjnej, pozwolą na realizację absolutnie kluczowych celów projektowych, tj. finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami czy rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy – podkreśla.
Szef EMP dodaje, że do końca 2020 roku na prace projektowe spółka przeznaczyła ponad 53 miliony złotych. – Etap przygotowawczy, który obejmuje umowa inwestycyjna, zaplanowany jest na 8 miesięcy. Wysokość przeznaczonych na ten etap środków oddaje zakres i skalę wyzwań, jakie przed nami stają oraz dynamikę prac, które muszą zostać wykonane w najbliższym czasie – mówi Zaremba.
Jak twierdzi, zaangażowanie państwa na obecnym etapie projektu jest kluczowe dla jego ostatecznego sukcesu.
– Izera to przedsięwzięcie mające solidne podstawy biznesowe i technologiczne, realizowane w oparciu o zweryfikowany przez zewnętrznych partnerów biznesplan oraz strategię rynkową. Podpisana właśnie umowa inwestycyjna umożliwia realizację kolejnego etapu projektu. Jego ukończenie w ramach zatwierdzonego harmonogramu będzie umożliwiało kolejną rundę finansowania – powiedział prezes EMP.
Podpisanie umowy inwestycyjnej jest pierwszym z formalnych kroków, które umożliwią realizację kolejnych etapów projektu. Wpłata środków z Funduszu Reprywatyzacji na konto spółki nastąpi po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zatwierdzającym podwyższenie kapitału zakładowego oraz niezbędnych zmianach w KRS. Dotychczasowi udziałowcy EMP: Enea, Tauron, Energa oraz PGE - pozostaną nimi zachowując dotychczasowe pakiety akcji.
Nie przeocz
Fabryka Izery powstaje w Jaworznie. Będą nowe miejsca pracy
Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku ogłoszono, że fabryka Izery, polskiego samochodu elektrycznego, ma powstać w Jaworznie. ElectroMobility Poland zapewniało, że Izera przyniesie w województwie śląskim 15 tysięcy nowych miejsc pracy: 3 tysiące bezpośrednio w fabryce oraz 12 tysięcy w firmach, które będą produkowały części do polskiego samochodu elektrycznego.
Samochód ma być przestronny i rodzinny. Izera będzie m.in. wyposażona w inteligentne technologie i czujniki, które mają współpracować z kierowcą i łączyć się ze smartfonem.
Musisz to wiedzieć
