Jazz w Ruinach – kolejna edycja festiwalu w Gliwicach. Gratka dla fanów jazzu i muzyki improwizowanej

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Sketchbook Quartet.
Sketchbook Quartet. Jazz w Ruinach / materiały organizatora
Prawdziwa gratka dla wielbicieli współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej zbliża się wielkimi krokami. W następny piątek, 19 sierpnia, w Gliwicach wystartuje kolejna edycja festiwalu Jazz w Ruinach. Miłośnicy najnowszych brzmień i trendów w jazzie otrzymają aż osiem bezpłatnych koncertów. To wyjątkowa okazja, by sprawdzić, co nowego wydarzyło się w muzyce, która z powodzeniem rozwija się od ponad stu lat.

Jazz w Ruinach – nadchodzi osiem wyjątkowych koncertów

W drugiej połowie sierpnia wystartuje osiemnasta edycja festiwalu Jazz w Ruinach. Gliwickie Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club będące pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia, przygotowało dla fanów jazzu i muzyki improwizowanej osiem wyjątkowych koncertów:

  • 19 sierpnia, godz. 19:00 – Maciej Kądziela tribute to ZK Collaboration
  • 19 sierpnia, godz. 21:00 – Gniewomir Tomczyk Quartet
  • 20 sierpnia, godz. 19:00 – Marcin Pater Trio
  • 20 sierpnia, godz. 21:00 – Sam Levin Trio
  • 26 sierpnia, godz. 19:00 – Adam Jarzmik Quintet
  • 26 sierpnia, godz. 21:00 – Marcelina Gawron Quintet feat. Piotr Schmidt
  • 27 sierpnia, godz. 19:00 – Sketchbook Quartet
  • 27 sierpnia, godz. 21:00 – Michał Salamon Trio

Wykonawców będzie można posłuchać na żywo w gliwickiej Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 7-13. Wejście dla publiczności znajduje się pod numerem 13. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

- Jazz w Ruinach odbędzie się już po raz 18ty, a więc osiąga pełnoletność. W tym roku wiele niespodzianek. Zacznijmy od terminów, działamy w drugiej połowie sierpnia. I w tym roku pod hasłem „Make Jazz Not War”, bo taki tytuł będzie nosiła wystawa plakatu i grafiki organizowana w ramach festiwalu. Bądźmy razem – zachęca organizator.

Jazz w Ruinach – kim są artyści, którzy zagrają na festiwalu

Wykonawcy, którzy zainaugurują zbliżający się festiwal to Maciej Kądziela tribute to ZK Collaboration oraz Gniewomir Tomczyk Quartet.

Maciej Kądziela jest, jak pisze organizator, bardzo wszechstronnym saksofonistą. W swojej muzyce z powodzeniem łączy wpływy zaczerpnięte z różnych środowisk i tradycji muzycznych.

- Jest saksofonistą jazzowym, co czyni go w mniejszym czy większym stopniu spadkobiercą wielkich amerykańskich mistrzów, to jasne. Ale pochodzi z Opoczna i ludowe tradycje muzyczne rodzinnych stron nie są mu obojętne. Do tego dochodzi europejskie, a zwłaszcza skandynawskie spojrzenie na muzykę improwizowaną i zdecydowanie więcej niż szczypta freejazzowego rozwichrzenia – zachęca Śląski Jazz Club.

Po wszechstronnym saksofoniście zagra Gniewomir Tomczyk Quartet. Skład młodej grupy tworzą Grzech Piotrowski, Jan Smoczyński, Krzysztof Gradziuk oraz Gniewomir Tomczyk.

- Jazz, elektronika, improwizacja, przestrzeń... To właśnie opisuje nowo powstałą formację w świecie muzyki jazzowej. Barwne improwizacje, połączenie instrumentów akustycznych i elektronicznych to domena muzyków. Modulacja brzmień saksofonu, loopery, syntezaory, perkusja hybrydowa pozwalają artystom odkrywać nowe przestrzenie muzyczne. – zachęca organizator.

Jazz w Ruinach – wystawa grafiki i plakatu

Jak podkreślają organizatorzy, Jazz w Ruinach jest festiwalem interdyscyplinarnym. Łączy młodą scenę muzyczną z równie młodą falą twórców grafiki i plakatu. Otwarcie tegorocznej wystawy odbędzie się tuż przed rozpoczęciem pierwszego koncertu festiwalowego. Jak informuje organizator, do festiwalowego konkursu zgłoszono ponad 1200 plakatów z 90 krajów. Można będzie oglądać je do 27 sierpnia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 5 września, wystawa finałowa odbędzie się w Warszawie w dniach 10-24 września.

Od 2013 w wystawie w ramach Jazzu w Ruinach biorą udział twórcy z krajów Unii Europejskiej, a także z Ukrainy, Turcji, USA, a nawet z Japonii i Korei Południowej. Przeważająca większość prac prezentowanych podczas gliwickiej wystawy tworzona jest specjalnie na festiwal.

Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Kipka, wykładowca Instytutu Sztuki w Cieszynie. Jest także odpowiedzialny za oprawę graficzną każdej edycji festiwalu.

Jazz w Ruinach – nowe twarze w muzyce improwizowanej

Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach jest wydarzeniem, którego celem jest skupienie i przedstawienie młodych artystów tworzących muzykę jazzową i improwizowaną. Ideami, które przyświecają organizatorowi są:

  • propagowanie nowych twarzy i zjawisk w muzyce improwizowanej, około jazzowej, a także sztuki graficznej i wizualnej
  • tworzenie platformy promującej nowe zespoły i brzmienia jazzu z całego świata
  • wskazywanie przyszłości zjawiska jakim jest jazz

- W festiwalu biorą udział zespoły nowatorskie, tworzące autorską muzykę, prezentujące własne spojrzenie na jazz XXI wieku, ale także sięgające po korzenie tej muzyki i przetwarzające ten cały, przebogaty zasób na własny, niepowtarzalny użytek – zapewnia Śląski Jazz Club.

Bieżących informacji na temat Jazzu w Ruinach należy szukać na stronie internetowej festiwalu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jazz w Ruinach – kolejna edycja festiwalu w Gliwicach. Gratka dla fanów jazzu i muzyki improwizowanej - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl