Edith Stein – 80 lat od męczeńskiej śmierci
Edith Stein urodziła się w rodzinie żydowskiej, później przeszła na katolicyzm i wstąpiła do zakonu. Studiowała u Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii. Ten nurt filozoficzny nawołuje do odrzucenia pewnych założeń, domysłów, teorii i spekulacji, jakie mamy na temat otaczającego nas świata i przyjrzeniu się mu tak, jako on się nam jawi. Stein prowadziła bogatą działalność naukową, wróżono wspaniałą karierę, jednak ona wybrała życia karmelitanki. W zakonie przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez hitlerowców i zamordowana w obozie koncentracyjnym. Edith Stein jest świętą Kościoła Katolickiego i jedną z patronek Europy.
Edith Stein urodziła się we Wrocławiu i właśnie to miasto ogłosiło 2022 Rokiem Edith Stein. Jej rodzice mieszkali w Gliwicach, a na starym cmentarzu żydowskim przy ul. Na Piasku spoczywają jej krewni. Z tego powodu Gliwice włączają się do obchodów.
Edith Stein – w Gliwicach koncert upamiętniający filozofkę
W sobotę 6 sierpnia o godz. 19:00 w ruinach gliwickiego teatru Victoria przy al. Przyjaźni 18 odbędzie się koncert „Gwiazda Europy”. Wystąpią soliści Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.
– Na program składają się instrumentalne oraz wokalne dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych. Kompozycje te układają się symetrycznie w formę łuku, począwszy od utworów lamentacyjnych i żałobnych, przez muzyczną modlitwę oraz afirmację miłości, by w końcu powrócić do lamentacji i osamotnienia. Misterna konstrukcja programu nie tyle metaforycznie opowiada biografię, ile symbolicznie prezentuje kolejne przemiany duchowe Edyty Stein oraz ich atrybuty: zwątpienie, mądrość, zaślubiny z Bogiem – zapowiadają artyści.
Program koncertu przedstawia się następująco:
- J. de Sainte-Colombe – XLIV Concert à deux violes esgales „Tombeau Les Regrets”: Les pleurs
- M.T. Łukaszewski – De profundis
- J.S. Bach – Die Kunst der Fuge BWV 1080: Contrapunctus I
- G.B. da Palestrina – Canticum canticorum: Introduxit me rex in cellam vinariam
- B. Pradal – Miserere
- F. Couperin – Troisième leçon de ténèbres
- G.B. da Palestrina – Canticum canticorum: Vulnerasti cor meum
- M. Zieleński – Vox in Rama
- G. Allegri – Miserere mei, Deus
- G.B. da Palestrina – Canticum canticorum: Tota pulchra es, amica mea
- J.S. Bach – Die Kunst der Fuge BWV 1080: Contrapunctus II
- Ł. Urbaniak – De profundis
- J. de Sainte-Colombe – XLIV Concert à deux violes esgales „Tombeau Les Regrets”: Les pleurs (wersja na violę da gamba solo)
Organizatorami koncertu są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Kultury Victoria. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów 3. Wejściówki będą również dostępne przed koncertem w ruinach teatru Victoria.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
