W ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym na transgranicznych szlakach komunikacyjnych Pomorza Zachodniego i Meklemburgii - Pomorza Przedniego”, Niemcy opracowali ulotkę dotyczącą przepisów ruchu drogowego obowiązujących na terenie ich kraju.
- Ulotka przekazywana będzie polskim kierowcom mającym zamiar poruszać się na terytorium Niemiec. Możemy z niej dowiedzieć się m.in., gdzie możemy zaparkować auto, jakie są szczegółowe zasady parkowania, z jaką dopuszczalną prędkością poruszamy się po drogach zachodnich sąsiadów oraz jak należy przewozić dzieci - wyjaśnia podinsp. Alicja Śledziona z zachodniopomorskiej policji.
Kierowcy jadący samochodami do naszych zachodnich sąsiadów muszą pamiętać, że wymagane jest używanie kart parkingowych w miejscach wyznaczonych. Jeżeli automat parkowania jest zepsuty, dopuszczone jest parkowanie do maksymalnego czasu parkowania. Sporo miejsca poświęcono korytarzom życia, stosunkowo świeżej zasadzie w naszym kraju.
W Niemczech utworzenie korytarza życia możliwe jest na autostradzie oraz innych ulicach z dwoma pasmami jezdni w jednym kierunku, jeżeli pojazdy poruszają się bardzo powoli lub stoją. Korzystanie z korytarza życia przez innych uczestników ruchu niż służby ratunkowe jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi od 200 do 320 euro i miesiąc zakazu prowadzeni pojazdów.
Za złamanie zakazu zatrzymania się lub krótkotrwałego postoju (do trzech minut) grozi mandat od 10 do 70 euro. Samochód może zostać odholowany.
Dzieci do lat 12 albo poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku ochronnym dopasowanym zgodnie z przepisami UE oraz dopuszczonym do użytku za jej zezwoleniem i zabezpieczone pasem. Za brak fotelika mandat wynosi 60 euro. Jeśli zabezpieczenia dziecka są zbyt małe, mandat wyniesie 30 euro.
Niemieckie przepisy ruchu drogowego. Zobacz najważniejsze zasady
Jedziesz do Niemiec? Najważniejsze zasady i ceny mandatów
ZOBACZ TEŻ:
Jedziesz za granicę? Uważaj na te przepisy drogowe, bo możes...
Bądź na bieżąco i obserwuj:
