Jeśli konto dla emeryta, to w Pekao i Pocztowym: Te banki wygrały konkurs organizowany przez ZUS

Marta Rakowska
KRZYSZTOF MATUSZYNSKI
Dwa banki: Pekao SA i Bank Pocztowy, wygrały organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych konkurs na "tanie" konto dla emeryta. O co chodzi? ZUS postanowił zachęcić emerytów i rencistów do tego, żeby swoje emerytury pobierali bezpośrednio z banku, a nie czekali co miesiąc na listonosza.

W Polsce jest ponad 7 milionów seniorów korzystających ze świadczeń, z czego ponad 40 proc. otrzymuje swoje emerytury do rąk własnych. Kosztuje to ubezpieczyciela ponad 250 mln zł rocznie. Gdyby emeryci założyli sobie rachunki w bankach, koszty te byłyby znacząco niższe.

Czytaj też: Starsza osoba nie zawsze dostanie kredyt: Liczy się i wiek, i dochody

ZUS w 2011 roku wydał ponad 250 mln zł na doręczanie emerytur przez listonosza

ZUS postawił przystępującym do konkursu dwa warunki: brak opłaty za prowadzenie rachunku bankowego i darmową kartę do konta. I to przynajmniej przez dwa lata. Zgłosiło się pięć banków.

Czym wygrał Pekao? Przygotował dla pobierających świadczenia specjalną ofertę Eurokonta Aktywnego z dedykowanym pakietem ubezpieczeń assistance na telefon. Emeryci mogą liczyć na przykład na ubezpieczenie medyczne zapewniające pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku czy skorzystanie z bezpłatnej pomocy hydraulika czy elektryka. Bank zachęca też do otwierania rachunków liczną, bo aż czterotysięczną siecią bezpłatnych bankomatów. Aby otworzyć konto w Pekao, nie trzeba też wychodzić z domu. Można złożyć wniosek przez telefon lub internet. Pracownicy banku na życzenie klienta umówią się w dogodnym dla niego miejscu, zajmą się również zgłoszeniem do ZUS-u dyspozycji o przekazywaniu świadczeń na numer konta bankowego.
- Będziemy przekonywać, że korzystanie z banku jest bezpieczne i wygodne, a dodatkowo nie musi obciążać domowego budżetu. Naszą ofertę przygotowaliśmy tak, aby spełniała oczekiwania i potrzeby tej ważnej grupy klientów szczególnie w zakresie poczucia bezpieczeństwa w domu i możliwości skorzystania z pomocy medycznej - mówi Wojciech Pantkowski z Banku Pekao. Liczba emerytów nieposiadających rachunku bankowego jest w Polsce ciągle bardzo duża. - To ważne, by prowadzić działania na rzecz zaproponowania im usług bankowych - dodaje Pantkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Czytaj też: Banki nagradzają klientów za... nielojalność

Co zyskały wygrane banki? Będą mogły aktywnie zachęcać emerytów i rencistów do korzystania ze swoich usług na specjalnych stoiskach w lokalnych oddziałach ZUS-u. Planowane są także wspólne akcje marketingowe. Banki będą mogły korzystać przy nich z marki ZUS.

Jak na razie oferta bankowa skierowana do seniorów jest jednak wciąż bardzo uboga. Zdaniem ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego w Polsce brakuje także szeroko zakrojonej kampanii skierowanej do seniorów, która informowałaby o możliwościach korzystania z produktów bankowych. - Emeryci przecież, tak jak my, osoby aktywne zawodowo, płacą rachunki: za gaz, prąd, czynsz itd. Jeśli nie posiadają bankowego konta, robią to zazwyczaj na poczcie. W takiej sytuacji do każdej opłaty doliczana jest prowizja, nawet po kilka złotych od rachunku - stwierdza Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska z Powszechnego Domu Kredytowego SA. Podkreśla, że gdyby seniorzy korzystali z rachunków bankowych, mogliby koszty przelewów zredukować do zera. Według Raportu Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci" internetu w Polsce używa jednak zaledwie 18 proc. osób z tej grupy wiekowej.

Czytaj też: Gdzie warto brać kredyt? Podsumowanie kredytowego rankingu banków

Tymczasem dane na temat polskiej demografii nie pozostawiają złudzeń: z roku na rok liczba Polaków w wieku 65+ powiększa się i nadal będzie rosła w stosunku do pozostałej części społeczeństwa. Polacy żyją też coraz dłużej. Według demografów w 2035 r. przeciętny mężczyzna będzie żył 77,1 roku, a kobieta o ponad pięć lat dłużej.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zbigniew Ciżewski
A co ma zrobić emeryt jak zakład przeleje na konto, raz w roku świadczenie zdrowotne i świąteczne
a komornik mu zabierze? To tak jakby nic nie dostał a tak może wykupić leki i kupić coś
na święta a nie tylko kaszankę.
l
lala
www.sprzedamprace.pl
w
wymiana walut
emeryt powinien też jeździć na wakacje za granicę, a żeby to robić musi mieć kasę żeby z nią kupić walutę... pierwsza sprawa jest trudna do rozwiązania, ale druga już nie - tanią walutę znajdziesz na porównywarce kantorów internetowych strefawalut.pl najtańsze e-kantory w sieci
M
Miklus
Niepokoi mnie Bank Pocztowy. Jak rozumiem, klienci tego banku byliby obsługiwani w urzędach pocztowych. Których jest niewiele. Trudno tam kupić znaczek na list, ale za to można kupić majtki i różne maskotki. Tyle że swoje trzeba odstać.
l
lilit
Dlaczego przetarg na emerytury emerytów wygrały banki na granicy bankructwa UniCredit ma bardzo cieżka sytuacje i niski reiting.A moze dlatego wygrał bo tam prezesem był Bielecki?
B
Bogusław Wantoła
Czyżby Bank PeKaO SA wygrał w ZUS-ie dlatego że ten jego personel potrafi skutecznie ukraść emerytom te ich nędzne polskie emeryturki. Ja polecam np. Bank Millenium SA, bo mają mniejsze koszty obsługi rachunku bieżącego, a to dla emeryta jest najważniejsze, zaś Bank PeKaO SA to są złodzieje,- to wiedza sprawdzona !
m
maja
emeryt powinien miec konto funcjonalne przede wszystkim, internetowe, bo to idzie z duchem czasu, w getin jest do tego bezplatne, wiec ja mojej babci pomoglam u nich zalozyc
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jak smakowało mi kosmiczne menu? Jednego przysmaku mogę pozazdrościć kosmonautom

Jak smakowało mi kosmiczne menu? Jednego przysmaku mogę pozazdrościć kosmonautom

Kamery monitoringu celem specjalnej kampanii Rosjan

Kamery monitoringu celem specjalnej kampanii Rosjan

Wróć na i.pl Portal i.pl