Jest szczegółowy plan szczepienia pracowników medycznych oraz służb. Kto w pierwszej kolejności?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jest szczegółowy plan szczepienia pracowników medycznych oraz służb. Kto w pierwszej kolejności?
Jest szczegółowy plan szczepienia pracowników medycznych oraz służb. Kto w pierwszej kolejności? Pawel Relikowski / Polskapress
Pracownicy tzw. szpitali węzłowych jeszcze tylko do 18 grudnia zgłaszać mogą chęć przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Z kolei służby medyczne z innych szpitali mają na to dodatkowe dwa dni. Resort zdrowia przedstawił w czwartek szczegółowy plan szczepień dla lekarzy, pracowników służby zdrowia i innych osób szczególnie narażonych na działanie COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, iż przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych (placówka szczepiąca medyków z innych podmiotów przeciwko COVID-19).

Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (do 18 grudnia w zakresie własnych pracowników).

Zgłoszenia personelu ze szpitali węzłowych powinny zostać przesłane do 18 grudnia br. Natomiast zgłoszenia personelu z innych placówek należy przesłać do 20 grudnia br.

Dla kogo szczepienie na Covid-19?

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia mają możliwość  zaszczepienia się przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności.

W pierwszej kolejności (tzw. etap 0) szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymać mogą pracownicy szpitala węzłowego oraz pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Zaszczepieni na tym etapie mogą zostać również pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do szczepienia mogą się zgłosić  i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.

W dalszej kolejności (etap 1) szczepionkę otrzymają: funkcjonariusze i pracownicy Policji, ratownicy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej i Druhowie Ochotniczej
Straży Pożarnej, a także pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia i pozostali pracownicy z firm współpracujących z podmiotami z etapu 0, tj. tacy którzy nie przebywają w trybie ciągłym w podmiocie.

Kto odpowiada za organizację zgłoszeń?

Resort zdrowia informuje, że proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, w którym pracownicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a następnie przekazać zgłoszenia do szpitala węzłowego.

W przypadku, gdy szczepienia mają się odbyć w podmiocie, w którym zgłoszono zapotrzebowanie na nie, kierownik przekazuje zgłoszenia personelu własnego i zgłoszonego personelu z innych placówek (w przypadku szpitala węzłowego) do Centrum e-Zdrowia poprzez aplikację gabinet.gov.pl.

Organizacja procesu zapisów leży po stronie kierownika podmiotu leczniczego, który zbiera zgłoszenia, w tym przede wszystkim kierownika szpitala węzłowego, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się ze szpitalem węzłowym lub zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej danej placówki.

Kto z personelu niemedycznego może się zaszczepić?

Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają prawo również np. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

Do szczepień można zgłaszać cały personel pracujący (w tym administracyjny i pomocniczy) lub wykonujący zawód w podmiotach z sektora ochrony zdrowia, niezależnie od podstawy zatrudnienia, również w formie wolontariatu lub w ramach praktyk zawodowych, niezależnie od tego czy dana osoba wykonuje zawód medyczny.

Gdzie uzyskać dodatkowe iinformacje nad temat Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19?

Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989.

Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu odpowiada na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.

Numer dla osób dzwoniących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989.
Dla zainteresowanych, w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00, dostępny jest również wideoczat na stronie gov.pl/szczepimysie.  Pytania można również przesłać na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Na raka szyjki macicy - co powoduje wiecej zgonów niż covid- ale rzeczywisty a nie dopisany do np.zawału) i też to wywołuje wirus ..ale rząd nie zabiega o życie i zdrowie w tej mierze a tu .niemal obietnica życia wiecznego i na koszt PISu aby tylko wszyscy dali sobie wpuscić ..no własnie CO? bo na pewno nie tylko substancję szczepionki... zwłaszcza że technika obecna na TO pozwala, to żadna tajemnica ,ze można sterować w organiźmie człowieka poprzez nanoroboty ...np.przy ratowaniu serca ..wiec czemu nie w drugą stronę ...skoro jest technika,,jest możliwosc i okazja pod przykrywką DOBRA ... a jak to zrobić ? Może tak jakw Kenii,czyli przy pomocy podejrzanych szczepionek , w których organizacje

niezależne w tym nasz Kościół wykrył że mają ukryty środek ubezpładniajacy ... i kto to sygnował ? A jakże WHO UNICEF oraz dobrodziej Bill i Miranda ,proszę sobie poczytać https://www.gosc.pl/doc/2297468.Szczepionka-bezplodnosci

Wróć na i.pl Portal i.pl